| anonim_4396 a întrebat:

Este ora 1 aici si aproximativ acum 30 minute mama mea s-a trezit din somn cu o senzatie de rau si greata si a si vomitat, de la ce poate sa fie? Cum as putea sa o ajut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai probabil a mancat /baut ceva pe care organismul nu-l accepta si-l da afara sub forma de voma.
Cel mai indicat este sa vomita cat mai mult, chiar fortat (bagandu-si degetul in gat), pana ce mai vine ceva.
Dupa fiecare "rand" sa se clateasca prin gura cu apa si sa scuipe.
Daca este necesar, vomatul se poate ajuta cu cafea, dar IN LOC DE ZAHAR sa puna SARE, 1-2 linguri!

Daca nu mai poate sa vomite, sa bea 2-3 cani CEAI DE MUSETEL NE-INDULCIT!

| Violleta2022 a răspuns:

Motivele sunt multe, dar numai un medic ii poate spune cu certitudine, numai dupa ce o consulta.
Asadar, vomitatul poate apare cand:
- este insarcinata
- a facut o toxinfectie aliementara
- sau o criza de colecist (fiere) samd
Poti sa-i faci un ceai de plante neindulcit, sau o limonada, cu apa + zeama de lamaie + foarte putina miere de albine.
Daca poate sa inghita, numai dupa ce a vomat.

| Yuoia a răspuns:

De acum 6 ore, probabil si-a revenit.
Dar pe viitor, atentie la ce mananca. Mai ales seara.

| marinaru777 a răspuns:

E pe drum un fratior ceva happy

| cuvant a răspuns:

Fa-i un ceai usor dulce si uita-te sa vezi daca isi revine.
Daca se inrautateste suna la salvare.
Greata, vomitat si lucruri de genul pot veni din mai multe motive chiar si de la sarcina.

| mistergiovany49 a răspuns:

Sa ne ti si pe noi la curent cu evolutia starii de sanatate a mamei tale! Ii dorim sa depaseasca aceasta situatie!