| andrei3312 a întrebat:

eu am avut in trecut sinuzita si probleme cu plamanii si cu respiratia, acum mi-a trecut si nu mai aveam nimic pana acum o saptamana. Ca un inconstient m-am apucat de fumat fara sa stiu ca poate dauna la problema mea anterioara si acum simt ca ma sufoc si ca nu pot respira pe nas si abia pot pe gura, iar parintii mei sunt innebuniti. Nu mai stiu ce sa mai faca, am facut tot ce pot face despre ce am.In acest moment am 13 ani...
Iar tata si mama nu stiu ca fumez si imi este frica sa le spun... ce pot face? Va rog, sunt innebunit si eu si parintii mei, va rog frumos. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți bagă cineva țigara în gură sau o bagi singur?
O aprinde cineva, sau o aprinzi singur?
Dacă îți este frică să le spui la părinți, cum vrei să te poată ajuta?
Dacă simți că te sufoci, de ce mai continui să fumezi?
Vrei să te lege cineva și să te țină închis să nu ai acces la țigări?
Știi că asta nu se poate.
Dacă ai aflat ce rău este, chiar nu te poți abține să nu îți faci tu ție însuți rău?
Poți să iei acum țigările pe care le ai să le arunci la gunoi?
Te împiedecă cineva să faci asta?

| andrei3312 explică (pentru sadrian46):

Am zis eu ca nu m-am lasat de cand am patit asta?, eu am bagat nu m-a obligat nimeni