| Theodora292001 a întrebat:

Eu am o problema cu stomatologii. Cand merg la stomatolog tip foarte tare dar foarte foarte tare si imi misc capul si nu pot sta deloc si ma zbat in continuu. E mai ales din cauza sperieturii dar si din cauza durerii (nu era extraordinar de mare) dar mai ales din cauza sperieturii. Si am 2 dinti de lapte, precizez ca am 13 ani, 1 jos, a crescut celalalt dinte pe lângă, a crescut bine, e drept dar ideea e ca dintele de lapte care acum se misca adica pot sa.l ridic, sa.l rasucesc, sa ma jos cu el prin gura happy dar vreau sa.l scot pentru. Ca ma deranjeaza. Deci dintele nou si bun a crescut drept iar cel vechi sta cumva perpendicular pe el, orizontal. Dintele asta de lapte e ținut într.un singur firicel cum am spus dar e foarte rezistent. Mai am un dinte sus care e la fel, dar cel nou nu a iesit inca din gingie dar ma incomodeaza foarte tare.
Deci eu cand merg la stomatolog tip si fac ca toti dracii. Ma gandeam sa merg la un stomatolog si sa iau un somnifer dar nu stiu daca ma adoarme complet. Eu ma trezesc repede din somn. Sau as mai fi putut daca stiti aparatele acelea de masaj pentru cap, ma gandeam sa imi faca cineva masaj si medicul sa imi scoata dintele. Am uitat sa spun ca la medic e femeie si ca ma da si cu o soluție amortizoare, din aceea pentru. Durere cu gust de capsuni uneori sau fara gust dar eu tremur acolo din tot corpul de frica.

Va rogggg sa ma ajutati orice, un procedeu prin care sa ii scot, nici acasa nu pot singura si la stomatolog, nups. Vreau sa merg la stomatolog si nu stiu, sa imi faca masaj, sa imi dea ceva sa dorm, orice. Va rog daca intampinati aceeasi problema sau dacă m.ati putea ajuta va rog din toata inima mea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Sa te adoarma ar insemna sa iti faca anestezie generala si nu am auzit de asa ceva la interventiile stomatologice minore, cum ar fi extractia unui dinte. Avand in vedere ca e vorba de un dinte de lapte, cred ca ai putea sa il scoti acasa. Vorbeste cu mama sau tata sa traga de el si va iesi singur. Nu ai de ce sa te temi ca nu se intampla nimic grau happy au trecut vremurile cand stomatologul era un medic care lucra brutal si speria oamenii. Acum s-au imbunatatit procedurile si nu vei simti nimic cand iti va lucra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te da cu anestezic nu te doare nimic sa stii. Singurul lucru pe care-l poti face e sa te calmezi si sa iti spui in minte ca nu te va durea( si chiar nu va durea). Asa eram si eu ca tine, fricoasa, dar acum vreau sa-ti spun ca eu mi-am scos o masea de minte si a trebuit sa ma taie, sa-mi bage vreo 4 setingi de anestezic si sa ma coase. Scoaterea unui dinte e o nimica toata. Deci, roaga daca e dentistul sa iti dea cu un anestezic si totul va fi bine.
Bafta.

| ashlee a răspuns:

Se face anestezie (o injectie) si nu te doare.