| anonimulll12345 a întrebat:

Incerc sa-mi scot un dinte, practic numa radacina a mai ramas. Am fost la stomatolog dar le-am spus ca as dori un test sa stiu daca nu am reactie adversa la anestezia locala, insa stomatologii nu vor sa-mi faca acel test, mi-au spus sa merg la un alergolog, medic de familie etc. Am sunat la alergolog si mi-au spus ca am nevoie de substanta folosita la anestezie dar stomatologii spun ca nu au voie sa imi dea substanta incat sa-l testez.
Am avut nevoie de anestezie in trecut si imi aduc aminte ca mi-au spus ca la ceva am reactie adversa dar asta fiind cu multi ani in urma nu mai stiu exact la ce.
Ce sa ma fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intreaba la stomatolog, nu aici, fiindca noi nu suntem medici, nu suntem alergologi si nu avem solutie pentru tine, mai ales ca noile serurui care se folosesc in ziua de azi sunt testate si inofensive pe oameni.

| relian a răspuns:

Ce sa te faci? Mergi la o clinica ceva mai mare, acolo or sa aiba grija de tine mai bine.Ai avut alergie la ceva, spui tu, in ce imprejurari, unde ai facut anestezia si ce simptome ai avut dupa?
Nu prea am auzit anestezii la dinti, la care pacienti sa prezinte alergii, dar nu este exclus sa fie asa oameni.

Cantitatea folosita e in general mica sa poata da ceva secundar.Am folosit dentisti,unu specialist,as putea spune cel mai bun care exista,niciodata nu m-a intrebat de alergii,ma refer daca a facut el anestezie locala.
Spui ca poti face test unde ai fost.E bun,cere la dentist numele acelei substante care vor folosi, nu trebuie sa duci tu medicamentu aluia ce face teste.
Ala e treaba lui de unde face rost de substante, daca cu aia se ocupa, are licenta sa cumpere mai orice.
E magarie sa ceara ala substanta fizic, poate nu ai inteles tu, o fi zis sa aduci cum se numeste.Suna si intreaba-l iar, n-are cum, acele medicamente nu se vind, nu se dau la public, la oricine. Poti tu sai dai dentistului milioane, no sa accepte sa-ti dea tie nimic.

| anonimulll12345 explică (pentru relian):

Am rezolvat. O sa imi fac test la alergolog pentru orice eventualitate
Cu peste 10 ani in urma am avut nevoie de anestezie, si atunci stomatologul mi-a facut un test a pus din substanta sub piele in antebrat si mi s-a inrosit spunand ca am posibilitatea sa fac soc anafilactic - ce e foarte periculos foate fi mortal. Dar nu mai stiu exact pentru ce fel de anestezie mi-a facut test si nu mai pot intreba, Tot ce stiu ca pana la urma tot mi-a facut ceva anestezie dar nu care intentiona sa faca prima data...

| relian a răspuns (pentru anonimulll12345):

E bun.Probabil cand spui tu ca so intimplat, poate chiar si acum, se folosesc substante de care spui.Aici in SUA nu ai treaba, astia stiu toate substantele ce efecte secundare au, ori daca nu au.Bine,daca e un doctor de asta mai pompier,poate sa nu stie,desi daca pareste pacientu ceva, puscaria lo mincat.
E bun ca tu esti grijuliu, adevaru e, niciodata nu stii peste cine dai ori ce poti pati.
Daca stii substanta cum se numeste, cel care iti face test, are el de toate.
Bafta si sa fie totu bine.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

In general, la anestezie unul din 10 000 de oameni moare din cauza anesteziei. De aceea exista la operatii medici anestezisti. De aceea stomatologii nu vor sa te ajute cu testul de reactie adversa la anestezie (nu exista asa ceva, reactia adversa este decesul). Du-te la stomatolog sa-ti faca anestezia si sa-ti scoata radacina dintelui, nu vei pati nimic.