| AndreyAndrey91 a întrebat:

eu fac sala de app 2 luni si se vede ceva datorita proteinor si creatinei pe care le-am cumparat,din pacate am anumite problema si nu mai pot sa iau aceste produse, si m-am gandit daca imi puteti spune ce alimente sa pun intr-un shake si la ce ora sa il beau, de cate ori pe zi. happy Eu puneam in el 2 oua cu tot cu galbenus(poate trebuie doar albusul), o banana, 3 bucati de ciocolata, si o cana de lapte happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu mai mananci oua crude, poti lua salmonela + ca sunt gretoase.

Dupa antrenament mananca banana ( ajuta la refacerea rezervelor de glicogen ) si apoi la 30-60 de minute dupa antrenament, masa post-antrenament, formata din proteine si carbohidrati, recomand piept de pui + orez, peste + cartofi, o combinatie de genul.

La fel cum la masa pre-antrenament ai mai multi carbohidrati decat proteine, la aceasta masa iti recomand mai multe proteine decat carbohidrati.

Daca iti asiguri 2 grame de proteina/kg-corp zilnic din alimentatie, nu e nicio problema ca nu iei shake-uri.

Dar sa ai mai mult de 3 mese pe zi, cu 3 mese nu prea poti pune muschi.

| titi14 a răspuns (pentru Cosmin86):

Draga Cosmin86 eu stau la tara deci tot ce mananc eu provine de la mine din curte adica am gaini am porci vaci deci am oua branza lapte carne am tot ce imi trebuie nu mai zic ca buicul meu din satul vecin este pescar

10 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

E un shake excelent. Bea-l dupa fiecare antrenament. Ciocolata sa fie amaruie (neagra), din aceea cu cel putin 80% cacao.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Din pacate nu e chiar asa excelent, laptele are proteine cu absorbtie lenta, dupa antrenament ai nevoie de ceva cu absorbtie rapida. Iar ouale crude sunt periculoase.

Cel mai bun shake dupa antrenament este din proteina din zer + carbohidrati + creatina, si e cam greu de facut acasa fara tehnologie moderna, asa ca mai bine cumperi la cutie.

Shake-ul ala e mai bun inainte de culcare, atunci se consuma ceva cu absorbtie lenta ( combinatii de genul milk & egg )

| Empathizer a răspuns (pentru Cosmin86):

Maioneza ai mancat vreodata? Se face cu oua crude... Ouale crude nu sunt periculoase, daca sunt proaspete si de la pasari care nu stau pe balta, cum sunt gainile, curcile, bibilicile, prepelitele. Ouale de rata si de gasca pot fi infectate cu salmonela, daca pasarile au acces la vreo balta.

Ca sa fii sigur ca ouale sunt proaspete, le poti scufunda intr-un vas cu apa rece. Daca stau pe fundul vasului, sunt bune pentru consum.

Iar shake-ul lui e natural si foarte bun. Are proteine din multe surse, nu numai din lapte (apropo, proteina din zer provine tot din lapte). Si merge mai bine dimineata, la micul dejun. Pentru seara are cafeina (din ciocolata), desi la varsta lui s-ar putea sa nu ii afecteze totusi somnul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Da, dar e doar zer, cand pui lapte, proteina din lapte are si caseina in proportie mult mai mare ( 80 % ), iar caseina este cu absorbtie lenta, deci nu e prea buna dupa antrenamente. Cafeina seara? Poate diimineata sau in timpul zilei cel mult.

| Empathizer a răspuns (pentru Cosmin86):

... faptul ca amestecul are si proteine cu absorbtie lenta nu impiedica absorbtia proteinelor cu absorbtie rapida din continut. Si e mai fiziologic un amestec natural, la cineva care a specificat ca are probleme la produsele artificiale folosite anterior.
Cu cafeina vad ca suntem de acordhappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Si produsele artificiale tot "naturale" sunt, adica din mancare, problema e cu indulcitorii si aromele folosite, alea sunt chimicale, cel mai bine ar fi sa cumperi suplimente fara niciun indulcitor ( in niciun caz aspartam ).

Apropo :
http://forum.getfit.ro/showthread.php? 24-quot-proteina-cu-2-viteze-de-absorbtie-quot-bullshit

Se discuta despre amestec de proteine cu viteze diferite de absorbtie.

"Chiar daca cele 2 proteine au viteze diferite de absorbtie, atunci cand ele sunt amestecate, viteza este de fapt o medie."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Postarea nu are legatura cu Dragoste si sex.Numai bine.

| titi14 a răspuns:

Buna in primul rand nu trebuia sa iei proteine si celelalte chestii de la inceput eu in loc sa iau aceleprostii mananc frcte multe pentru ca si eu merg foarte des la sala fac sala de 1 an jumate si nu am luat niciodata proteine si alte prostii.Cat despre shacke am incercat si eu reteta ta le-am spus unor prieteni care fac si ei sala tot de atata timp ca si mine si ei au zis ca mereu se pune in shacke doar galbenusul.Sincer sa fiu mai aveam momente cand mancam doar calbenus crud asa cum este el mi se parea ca ma ajuta mult.Deci incearca shacke cum ti-am zis eu si incerca sa mananci multe fructe si nu uita de carne de pasare pentru ca daca nu mananci adecvat nu are cum sa se formeze muschiul crede-ma.
Sper ca te-am ajutat eu iti zic aceste lucruri din experienta! Bey.

| Cosmin86 a răspuns (pentru titi14):

Cu ce te ajuta fructele? Proteine inseamna carne, branza, oua. Fructele au o cantitate nesemnificativa de proteine.