| Ririru a întrebat:

E ok daca beau o cana de lapte fierb cu un galbenus de ou nefiert dupa aerobic? happy

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Oua crude, carne cruda, fructe sau legume nespalate. ce au in comun? posibilitatea de a lua vreo boala. de la salmonela la viermi intestinali la altele (e-coli, ma rog, nu sunt doctor sa stiu toti virusii din lume). asta + carnea nu o poate digera corpul in stare cruda. daca gatesti un ou (fiert, omleta) pastreaza 90% din nutrienti. aia 10% maxim pe care ii pierzi sunt neglijabili. prefer sa pierd un procent mic de nutrienti pe care oricum corpul ii poate utiliza sau nu decat sa risc vreo boala precum ecoli sau salmonela sau mai stiu eu ce pentru un coeficient prea mic de nutrienti pentru a face diferenta. ca pe tine la oua te intereseaza proteina si colesterolul bun, nu si restul vitaminelor sau mineralelor ce le poate contine (si la 6 grame cat are un ou sa zicem, cantitatea de nutrienti pierduti este de ordinul 0. x grame.).

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Incetati dracu o data cu ouale crude? cine v-a bagat rahatul asta in cap tuturor copiilor de pe site-ul asta? oua crude o.O

| Ririru explică (pentru JohnnyBi):

Daca tot vrei sa ma ajuti ai putea sa-mi explici de ce nu este bine. Daca eram sigura ca este bine nu mai intrebam, bagam direct in mine. Tocmai de aia intreb.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Ririru):

Oua crude, carne cruda, fructe sau legume nespalate. ce au in comun? posibilitatea de a lua vreo boala. de la salmonela la viermi intestinali la altele (e-coli, ma rog, nu sunt doctor sa stiu toti virusii din lume). asta + carnea nu o poate digera corpul in stare cruda. daca gatesti un ou (fiert, omleta) pastreaza 90% din nutrienti. aia 10% maxim pe care ii pierzi sunt neglijabili. prefer sa pierd un procent mic de nutrienti pe care oricum corpul ii poate utiliza sau nu decat sa risc vreo boala precum ecoli sau salmonela sau mai stiu eu ce pentru un coeficient prea mic de nutrienti pentru a face diferenta. ca pe tine la oua te intereseaza proteina si colesterolul bun, nu si restul vitaminelor sau mineralelor ce le poate contine (si la 6 grame cat are un ou sa zicem, cantitatea de nutrienti pierduti este de ordinul 0. x grame.).

| Goldenboy97 a răspuns:

Salmonela.

| Medema a răspuns:

E chiar indicat!

| NDC12 a răspuns (pentru Medema):

Serios? cine recomanda asta, sunt foarte curios.

Nu e indicat deloc.

| Medema a răspuns (pentru NDC12):

E un aliment foarte nutritiv, si ce a zis cel care a primit funda despre salmonela si ecoli e pe jumatate adevarat, deoarece salmonela se face de la alimente stricate si se pierde mult mai mult daca prajesti un ou nu doar 10% si la prajeala de au apar foarte multe grasimi, din cauza asta e indicat sa mananci doar 2 pe saptamana!

| NDC12 a răspuns (pentru Medema):

E indicat sa le mananci cum trebuie, ca bei doua oua crude sau ca le fierbi, tot oua sunt. E bine sa le mananci " preparate ", nu crude.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Medema):

Legat de oua crude, au o enzima numita "avidina", care impiedica absorbtia proteinelor.

deci... le bei cam degeaba

| Yamaha123 a răspuns:

Da

| andrewdica9 a răspuns:

Da.e benefic

| ClaudiaAdelina a răspuns:

Cand eram mai mica tata imi facea lapte fierbinte cu galbenus de ou crud atunci cand ma durea gatul. Stiu ca ma ajuta foarte mult si a doua zi imi trecea. Nu stiu daca e bine sa il bei dupa aerobic, nu cred ca te ajuta la ceva.