| Hopahopa a întrebat:

Cate oua e bine sa mananci pe saptamana? Eu de exemplu fac sala si imi fac shake-uri proteice de 4 ori pe saptamana cu : lapte, banane, seminte de chia si 2 oua dar doar albusul. Ce ziceti e bine daca eu "mananc" cate 8 albusuri de ou pe saptamana? Shake-ul respectiv e bun daca fac sala( ar mai trebui sa ii adaug ceva)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In ultima vreme medicii nutritionisti sunt mai indulgenti cu oale.Se pot consuma zilnic daca sunt fierte avand galbenusul usor moale(oua cleioase).In schimb am citit si astazi am recitit ca albusul crud nu este digerat de organismul uman.Ca sa marim eficienta nutritiva a albusului acesta trebuie fiet.Astfel se evita si contaminarea cu salmonela.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se zice mai nou ca 2-3 oua zilnic sunt bune. http://scientia.ro/......pe-zi.html
Totusi e bine ca scoti galbenusul.

| Hopahopa explică (pentru Salontanul):

Doar albusul din ou il folosesc la shake!

| Salontanul a răspuns (pentru Hopahopa):

Asta am zis si eu. Am inteles din prima.winking

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai eu am auzit ca prea multe oua dauneaza ficatului, unul la doua zile ar fi indicat dar ninanui nu-i pasa de ce e indicat laughing