| Dariuus2003 a întrebat:

Exista sanse sa ai asa zisa "explozia de inaltime" dupa 16 ani? Adica eu ma consider scund la 16 ani. Am 1, 72 si 53 de kg. Tata are 186 si mama 164, oare sunt eu paranoic sau chiar sunt scund? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

DAP
eu am avut-o dupa 17, foarte aproape de 18
maica-ta e cam scunda pentru dorintele tale, dar am vazut de mai multe ori copii (adulti) de 1, 90 cu parinti sub 1.70... ambii parinti (si facut misto ca, cauti tatal prin vecini big grin )

iar la 1.72 nu esti DELOC scund, esti de inaltime medie

9 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Exista.
Nu esti scund.
E foarte posibil sa-l depasesti pe tatal tau in inaltime.

| Violleta2022 a răspuns:

Un baiat poate creste in inaltime pana la 18 sau chiar 20 de ani.
Da, esti intr-adevar scund la 1.72, chiar nu esti paranoic.
Eu ca femeie am 1.74m, iar tu ca baiat si viitor barbat...chiar ar trebui sa mai cresti un pic.
Exista o formula generala de calcul, dar asta este infleuntata de sistemul tau hormonal:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei + 13cm ):2 = inaltimea baiatului
In cazul tau ar fi: (186 + 164 +13):2 = 181.5m
Deci, ai sanse bune sa treci peste 1.80m

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti cam scund. Un baschet/volei faci si tu sau astepti explozia aia sa pice din senin? Eu in a noua aveam 1.85, pana la maturitate am mai pus doar doi centimetri. Pe de alta parte, altii care aveau 1.65-1.75 in clasa a noua acum imi scuipa seminte in cap. Depinde de la caz la caz, dar ceva sport sigur te-ar ajuta. Si rau nu are ce sa iti faca...winking

| Dariuus2003 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si daca ma antrenez acasa? Am facut k1 juma de an si fac mereu exercitii de intindere si alerg. ma va ajuta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dariuus2003):

Probabil ca da.

| anonimg a răspuns:

Esti suficient de inalt pentru varsta ta. O sa cresti pana acolo incat sa-ti fi dorit sa nu fi crescut asa de mult.
Toti hormonii de crestere cu care sunt injectate animalele vor intra in corpul uman, deoarece acesti hormoni nu se distrug la prepararea carnii. Vei creste pana la 20 de ani.

| Donsavas a răspuns:

Sunt altii si mai scunzi si au peste 25 de ani.

| christine99 a răspuns:

Da, e posibil, mananca si consuma aportul de vitamine si nutrienti care trebuie, si fa sport, alearga.

| Dariuus2003 explică (pentru christine99):

Alergatul ajuta mult in cresterea de inaltime?