| Dariuus2003 a întrebat:

Salutari TPU. Exista sanse sa ma inalt pana la 188 de la 16 ani? Am 170 la 16 ani si 53 de kg. Mama are 164 si tata 186. Ma simt scund pentru 16 ani cand altii la 14, 15 ani au 180 sau si mai mult. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil are rimtul lui de crestere in anumite perioade te timp.
Unii cresc foarte mult la inceput de pubertate, altii la terminarea pubertatii.
Un lucru este cert, copii isi mostenesc parintii la inaltime.
Cum ai doar 16 ani si cresterea la tine se poate incheia la 18 sau chiar 20 de ani, ai sanse sa mai cresti intre 3 si 10cm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Te Citez: "Un lucru este cert, copii isi mostenesc parintii la inaltime."
Da pe dracu. atunci eu de ce sunt cu 20 de cm mai SCUND ca tata? Si cu vreo 10cm mai scund ca bunicii din ambele parti (is cu mult trecut de varsta de crestere).
Am citit dupa tema cresterii in inaltime, si mai toate studiile arata ca pe langa genetica conteaza foarte mult primii ani de viata:alimentatia etc, care dau modelul cresterii in inaltime. Iar pe la 15-16 ani te opresti din crestere. Ulterior mai poti creste dar foarte putin aproape insemnificabil 1-2 cm.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa spune stiinta, cand se refera la parintii nativi.
Dar poate esti adoptat, sau alt tata...
Fa-ti un test ADN, sa te convingi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Exclus din socoteala, dar mai cunosc un caz asemanator, si e user aici prin top laughing.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa spunea si prietena mea si taman in ziua nuntii a descoperit ca-i infiata.
Vezi ca ai sanse ca macar tatal sa nu fie original... cauta si fa-ti un ADN, indiferent cat esti tu de sigur, ca nu-ti vine acum sa crezi... dar, cand apar discrepatnte atat de ari, totdeauna este ceva putred la mijloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ceva putred este 100%, dar de alta natura nu ce ai spus tu.

| aXy99 a răspuns:

1,80-1,85 as spune eu. Depinde si de inaltimea bunicilor. Ar fi trebuit sa fi mai inalt la varsta asta.