| literallythesamebruh a întrebat:

Salut TPU! Exista vreun risc real pentru sănătate dacă mă apuc de vapat? Am auzit ceva de apă la plămâni, dar eu unul refuz sa cred că țigara electronică este mai periculoasă decât cea simplă. As vrea sa știu doar dacă în viitor se poate sa mă afecteze in vreun fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SalutFrate112 a răspuns:

Salut, vapez de aproape 3 ani si iti zic sincer ca nu se compara cu cele normale:)Am fumat 1 an jum normale si simteam ca mi se face rau vrei sa te mint!
https://www.youtube.com/watch?v=2M1znbN3rEM&ab_channel=VapeRomania - apa la plamani
Apa la plamani nu faci din tigarea electronica, se face din alte probleme de sanatate. Cei ce zic (wow vapezi, o sa mori pentru ca tigarile normale sunt mai bune) au auzit doar prost iti zic eu si stii de la cine?
-De la producatorii de tutun care pierd teren daca toti se dau pe eletronica:)
Revenind la *apa la plamani* boss maicata face de atatia ani ciorba si sunt unii care au munca in mult abur mai ales bucatarii. Este cumva interzis aceasta munca sau fac ei cumva apa la plamanii? PG+VG+arome atat contine un lichid. Bafta la pufait bro si nu mai asculta toate cacaturile. TIGAREA ELETRONICA ESTE MAI SANATOASA CU 91-96 LA SUTA DECAT TIGAREA NORMALA.
ps:sunt studii facute pe asa ceva in multe tari:
https://www.smokemania.ro/......asice.html
In general TIGAREA ELETRONICA este pentru a te lasa de fumat dar daca tu vrei astea si nu normale bafta tie. Eu m-am lasat de normale si pup *mainile* tigarii eletronice.
Inca ceva ca sa nu se ia toti prostii de mine: Este parerea mea, a studiilor facute pe asa ceva si a multor vaperi.

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal ca poate sa te afecteze, mirosul ala si aromele-s chimice, si tu inhalezi zi de zi ceva toxic chimic, normal ca te va afecta sau ca va putea sa te afecteze.
Nu sunt arome naturale care sa nu faca rau. Adica risti sa faci cancer in timp.

Sunt periculoase ambele, si aia electronica si aia clasica.

Si de ce sa te apuci de prostia asta?! Care e scopul?

| SalutFrate112 a răspuns (pentru Mosotti):

Scopul unei tigari electronice este de a te lasa de fumat. Intreaba scopul celor normale brolaughing Electronica este mult mai sanatoasa decat normala, nu zic ca nu dauneaza si ea. deloc ar fi cel mai bine.

| Mosotti a răspuns (pentru SalutFrate112):

Pai si nu e mai bine sa nu mai fumam nimic? Ne lasam de tigari si gata, bunica, unchiu, tatal meu vitreg s-au lasat de tigari fara sa bage alta porcarie in loc.

Electronica e mai sanatoasa in sens ca nu-ti afuma plamanii, insa inhalezi chimicale care si alea pot face mult rau.

Nici cele normale nici cele electronice nu-si au scop, e o porcarie si atat care mananca sanatatea si banii.

| SalutFrate112 a răspuns (pentru Mosotti):

Asta da, iti dau dreptate bro. Mai bine fara nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru SalutFrate112):

Pai ca, la ce bun porcariile astea? Bani dati si toxice inhalate aromele alea.

| Furnicuta000 a răspuns:

Tigarile electronice pot contine substante mult mai periculoase pentru plamani si organism in general decat tigarile clasice. Dar daca nu exagerezi cu ele nu se intampla nimic

| SalutFrate112 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pe pariu ca nu ai vapat/fumat in viata ta si dai cu parerea asa la misto si doar din ce ai auzit/internet rolling on the floor

| Furnicuta000 a răspuns (pentru SalutFrate112):

Sunt articole stiintifice. Normal ca nu stii daca nu citesti

| aleee5262 a răspuns:

Dacă te apuci de vapat e destul de greu sa te lași. Pentru ca vei simți nevoia ft des sa vapezi după ce te obisnuiesti. Vape ul e mai ok decât o tigara normala, da iti recomand sa nu te apuci de niciun fel de fumat ca e greu sa te lași si iti strici sanatatea degeaba. Papa!