| Marius2502 a întrebat:

Buna, TPU am 14 ani am fumat dar m-am lasat de vreo o luna, vreau acum sa ma apuc de tigara electronica cu lichid fara nicotina, vreau doar sa fac trick-uri etc. 1 Voi ce spuneti as avea risc mai mare la cancer sau la ceva boli daca ma apuc?
Eu am auzit ca nu e asa rau dar, nu stiu spre exemplu cat de mult m-ar afecta?

Răspuns Câştigător
| Boxter a răspuns:

Nu cred ca e rău, dar îmi pare ca încă ai o varsta prea mică ca sa începi sa faci asta. Dar alegerea e a ta)

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tigara electronica contine o substanta chimica care produce o boala inflamatorie a plamanilor, ulterior ducand tot la cancerul de plamani. Din pacate, ca sa faci tricuri tot trebuie sa o bagi in gura si substanta chimica tot ajunge in plamanii tai, ceea ce produce imediat modificari ale plamanilor.
https://www.healthy-holistic-living.com/......corn-lung/

Evident ca ai auzit tot la copilasi de varsta ta, nu de la un medic de plamani, care vede zilnic plamani distrusi de chimicale si nicotina.
Totusi, la 14 ani nu ai alte activitati mai potrivite varstei tale, decat fumatul?

Uite aici ce face tigareta electronica:
https://holisticlifecourse.com/......corn-lung/

https://thehooksite.com/......corn-lung/

https://www.schultzmyers.com/......om-vaping/

| Marius2502 explică (pentru Violleta2022):

Nu am auzit la alti copii, dar am cautat pe internet gen (vape vs smoke test)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius2502):

Vezi ca, tot pe internet scrie si de substantele folosite la vaping, fiind chimicale care sunt la fel de nocive ca si nicotina, producand boli de plamani mai rapid decat nicotina, la fel de cancerigene si mortale.

| Marius2502 explică (pentru Violleta2022):

De 2 zile de cand am pus intrebarea m-am informat si mi-am dat seama ca tu esti prost informata si doar vorbesti sa te aflii in treaba. In primul rand substanta adica e-lichidul este facut din glicerina vegetala (se foloseste la mancare) propilen glicol (se foloseste la aromele de vanilie, rom etc de la dr. oetker, daca nu ma crezi uitat-e pe spatele unor sticlute cu arome) si se mai pune nicotina (optional) asa ca nu am ce păti, doar ca nu o sa ma apuc mai astept 2-3 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius2502):

Mai copilas, sunt studii facute unde scrie clar ca-s substante chimice, folosite, alaturi de gliecerina vegetala.
Ceea ce ai citit tu, este evident o reclama la vaping, ca sa vand produsul, ca doar nu or scrie ca este nesanatos si cancerigen.
Daca tu citesti selectiv dupa internet, doar ce-ti convine, nu-i de mirare ca va nenorocoti plamanii si santatea cand suteti atatd e mici.
Nu stiu unde iti sunt parintii, dar ei suntd e com\ndamnat ca nu va controleaza si urmaresc ce faceti, ce babati in gura, in nas sau pe vena.

| Andreeush a răspuns:

Abia ai 14 ani. Ar trebui să te mai gândești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si cand faci trick tot inhalezi aerul ala daunator, fraiere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si cand faci trickuri tot inhalezi aerul ala daunator, fraiere

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Dacă ai avut ambiția să te lași nu te mai apuca pentru că nu e cool să fumezi cum gândiți voi... Prețuiește sănătatea îți spune cineva de 27 de ani care nu a pus gura pe țigară niciodată și care a văzut un om (fumător înrăit) murind la propriu de cancer ( groaznic)?

| Marius2502 explică (pentru JustMeDeea2019):

Eu vreau doar sa fac trick-uri

| JustMeDeea2019 a răspuns (pentru Marius2502):

"Trick-uri" auzi la el laughing Oxigenul nu vă mai place laughing