| Kevin1975 a întrebat:

Fratele meu poate avea alzheimer? (Are 41 de ani) Astazi au venit niste prieteni pe la noi, si dupa 5 minute a mai venit cineva. Am dat salut cu el si dupa am plecat. Ma intorc peste o ora si ma intreaba daca l-am vazut pe cel cu care am dat salut, adica el uita se ca am fost acolo si am dat salut cu el. si chiar am vorbit cu persoana vreo 2 minute inainte sa plec, si el uitase. Uita complet, si eu mai uit unele chestii, dar imi aduc aminte de ele peste o zi, saptamana, luna, el le uita complet. la varsta asta sa fie alzheimer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu nu stii ce este boala alzheimer, Alzheimer este o formă gravă de demență, ori daca fratele tau ar avea asa ceva ar uita tot, s ar ratacii pe stradă nu ar stii cine esti nu ar mai cunoaste pe nimeni sau nimic, nu are alzheimer dar are o formă de stress, daca are serviciu este de inteles, mintea lui este ocupată cu probleme de serviciu, incearca sa vorbesti cu el sa vezi ce are, sau programeaza l la un CT computer tomograf, acela va diagnostica daca are sau nu alzheimer.

| Freya1 a răspuns:

Probabil este absent psihic.E acolo cu corpu ti se pare ca e atent la ce vorbesti si faci dar de fapt este pierdut in ganduri.Eu spre exemplu tin minte tot din trecutul meu da e foarte posibil sa uit ce am facut s-au spus acum 5 minute din cauza neimportantei subiectului sau atentia la altceva sau pierderea in ganduri iar cand imi revin pot sa repet sau sa imi amintesc ca de fapt voiam sau facem ceva important si sa revin la acel lucru. Vorbeste cu el si intreaba-l cel apasa

| Jo17 a răspuns:

Uh. Daca cineva din familia lui a avut alzheimer, are si el geana.
Nu prea cred ca e alzheimer. Dupa ce trece ceva timp si devine tot mai grav( nu recunoaste persoanele, uita cele mai recente intamplari si orice, uita ce ati vorbit etc, atunci poti sa fii sigura ca are). Sa stii ca nu exista leac pentru alzheimer in prezent.
Deci, nu cred ca are.

| Kevin1975 explică (pentru Jo17):

Nu a avut nimeni. Are exact simptomele de inceputul alzheimerului. desi e tanar.

| Miau1617 a răspuns:

Stii acel moment cand vrei sa vezi cat e ceasul, iti deschizi telefonul, te holbezi la el si il inchizi la loc, fara sa te fi uitat la ceas? Mie mi se intampla uneori.E normal sa uitam unele lucruri.Nu omit nici optiunea ca ar putea avea alzheimer.
Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el si sa ii spui despre chestia asta si eventual sa mearga la un doctor.

| elixiire a răspuns:

Toata lumea poate avea alzheimer hahahaha