| Mikutza98 a întrebat:

Iau anticonceptionale Diane. Am baut 21 de zile si 7 zile trebuie sa fac pauza si trebuie sa se inceapa menstruatia. Deja e a 6 zi de cind nu beau dar inca nu sa inceput. Stie cineva de ce? Trebuie sa merg la medic sau o sa se inceapa? Daca se incepe dar va trebui sa incep o noua cutie de diane ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere întrebările tale anterioare, bănuiesc că aceasta este PRIMA lună de administrare şi SPER că ţi-au fost PRESCRISE de medic...

În acest caz, cel mai probabil, este o reacţie adversă la AC.
Ai detalii şi în Prospect...

"2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Diane-35 :
Ce trebuie făcut dacă sângerarea nu apare :
Dacă aţi luat toate comprimatele în mod corect, nu aţi avut vărsături sau diaree severă şi nu aţi luat niciun alt medicament, este foarte puţin probabil să fiţi gravidă. Continuaţi să luaţi Diane-35 ca de obicei.

Dacă aţi luat comprimatele în mod incorect sau dacă aţi luat corect comprimatele, dar sângerarea aşteptată nu apare de două ori succesiv, este posibil să fiţi gravidă. Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră.
Nu continuaţi să luați drajeurile până când nu sunteţi sigură că nu sunteţi gravidă. Între timp, utilizaţi măsuri contraceptive nehormonale. Vezi, de asemenea, „Observaţii generale"." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5995_27.11.13.pdf?anmPage=429&ID=8561

Toate cele bune!