| Marianutzu a întrebat:

Ieri am baut apa dupa un baiat care are helicobacter pylori, oare este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Evident ca sunt sanse sa te infectezi si tu daca bei dupa cineva care e infectat (prin intermediul salivei).
http://www.i-medic.ro/analize/helicobacter-pylori

| Luminou a răspuns:

Depinde de imunitatea ta.

| gosh0108 a răspuns:

E de preferat sa mergi sa faci analizele... ori sangvine, ori, cea mai buna in cazul acesta, coprocultura. Succes!