| Kiki20098 a întrebat:

Daca ai helicobacter pylori, e grav daca are mai mult de 5 luni de cand "sta" la tine in stomac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| silvia2ooo a răspuns:

Scapi de ea cu un tratament de 14 zile cu antibiotic. Du-te la medic. Am avut si eu. Am avut dureti foarte mari. Helicobacterul netratat provoaca gastrita, ulcer, iar intr-un final cancer. Mergi la medic, o sa faci endoscopie si o sa primesti un tratament. Nu mai sta, e periculos. Ai grija de tine! Te pup

| apocaliptic77 a răspuns (pentru silvia2ooo):

Asta e raspunsul pe care il cauti. silvia2000 merita funda.

| silvia2ooo a răspuns (pentru apocaliptic77):

Mersi mult! Pupici

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Helicobacterul este prezent in stomacul fiecaruia dintre noi, face parte din "fauna" stomaco-intestinala.
Dezechilibrarea acestei faune este grava, care se produce din cauza unui factor extern sau a dezechilibrului sistemului imunitar.

| GoldenZenith a răspuns:

Nu este grav. Mama mea are de f mult timp. Atat ca nu poti scapa de ea niciodata. Se tine sub tratament.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, nu e grav, dar netratat poate duce la ulcer. Se ia tratament(e destul de puternic, se poate sa aiba efecte adverse) şi după 6 luni se repeta analizele. Stai linistita, se poate scapa de ea happy

| blesmese a răspuns:

Aceasta poate evolua in gastrita care netratata poate duce la ulcer sau cancer. Cel mai bine, un set de analize si o endoscopie.