| GoodLuck15 a întrebat:

Ieri am baut un energizant Monster din acela rosu, doar ca la 0, 5 si nu am baut totodata ci in 2 zile.
Astazi m-au apucat niste palpitatii si simteam cum inima imi sare din piept.M-am speriat si mai tare sa nu patesc ceva grav si cred ca am facut un atac de panica deoarece si acum parca am palpitatii si cand ma gandesc la ce am patit ma ia si mai tare.In mod normal nu are cum sa dureze atat de mult efectul unui energizant baut in doze de cate 250ml pe zi caci nu am baut 4-5 sau mai multe.Stiam ca dupa 12 ore efectul dispare dar la mine cred ca e mai mult frica aceea ce provoaca alte palpitatii.An fost si la urgente si mi-a facut un test cu acele ventuze si mi-a luat sange,dupa care o perfuzie si acasa.Mi-a spus si ca am lipsa mare de calciu si mi-a dat si tratament, dar eu tot speriat sunt si parca tot simt bataile inimii accelerate.
Ce as putea face sa ma linistesc?
Mentionez ca dupa intamplarea asta nu mai pun gura pe niciun fel de energizant chiar daca eram dependent si beam unu in fiecare zi timp de cateva zile dupa care pauza si dupa iarasi, deci niciodata in doze mari.
PS:Am 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InteractiV a răspuns:

Nu o sa se intampla nimic, este doar sperietura pe care ai tras-o. Acele batai pe care le simti sunt doar contractii ale muschilor de la inima. Nu te mai uita la filmulete pe Youtube cu oameni care beau energiznte si sufera sau chestii de genu. Gandeste-te ca sunt persoane care beau asa ceva zilnic, in asociere cu o tigara sau si aclcool iar ei nu patesc nimic. Pur si simplu esti agitat si speriat de asta crezi ca ai patit ceva. Nu ai nimic, stai linistit.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Numai bea asa ceva, toate sunt 100% chimicale otrăvuri, nu sunt energizante, afectezi inima. Lasa le.

| Goddess23 a răspuns:

Ca sa te linistesti trebuie intai sa urmezi sfatul medicului care te-a consultat. Probabil ti-a prescris ceva suplimente de calciu fier e bine sa te tii de tratament pentru a deveni stabil fizic. Incearca si sa nu te stresezi prea mult si sa iti faci griji inutil ca vei deveni si anxios.