| WaKeUp19 a întrebat:

ieri am calcat intr-un cui ruginit, acesta mi-a facut o rana de vreo 4-7 mm, (cuiul era stramb), pus un prosop cateva secunde sa opresc sangerarea apoi am tamponat cu spirt. Acum mi s-a umflat putin piciorul si ma doare daca incerc sa merg normal. Acum pe langa rana nu am pielea rosie, e putin rozalie. Prietenii mi-au zis sa fac vaccin antitenanos, dar sunt alergic la durere.
Ce ziceti, oare e infectat, si ar trebui sa fac vaccinul, sau alceva nu mai stiti in afara de vaccin, poate niste antibiotice, ceva happy ca mi-e frica de vaccin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Te cred ca esti "alergic la durere", dar rugina te poate ajuta sa scapi de "alergie" pentru totdeauna daca nu iei masura potrivita. Nu mai pierde vremea si fugi la medic!

11 răspunsuri:
| BodyFleci a răspuns:

Si mie mi-a intrat un cui in picior acum ceva vreme... si daca iti voi spune ce mi-au facut... Prima oara mi-au facut un vaccin antitetanos, apoi mi-au dat ceva sa pun scolo nu stiu exact ce iar apoi a urmat durerea sad. Mi-au bagat un fel de foarfeca acolo si incercau sa curete crying( ce-a mai mare si neplacuta durere din viata mea.

| WaKeUp19 explică (pentru BodyFleci):

Mersi pentru incurajare laughing
maa am mentionat ca sunt alergic la durere. dar la tine cred ca a fost infectata., a mea e ca o zgarietura rotunda adanca de vreo 3 mm, vreau sa te intreb si pe tine acel vaccin a durut?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Du te sa faci un vaccin antitetanos. Doare mai putin decat cuiul care ti a intrat in picior.

| WaKeUp19 explică (pentru suntserios):

Ai facut vaccinul, de pe o scara de la 1 la 10 cat de dureros e?

| RyuzakiSan a răspuns (pentru WaKeUp19):

Omule calmeaza-te, nu doare. rolling on the floor)
Asa-mi era si mi-e frica acum vreo cativa ani, vai nu-mi fac vaccin nu-mi fac analize ca doare, si-am fost obligat la scoala si am scapat de treaba asta, nu doare, nu simti decat acul si o piscatura. Acum stai sa masori durerea in scari, crede-ma ca-i mai bine sa faci vaccinul decat sa ramai asa.

| RyuzakiSan a răspuns (pentru RyuzakiSan):

Mie* blushing, si tin sa precizez ca fiind ruginit e mult mai predispus la riscuri. Decat sa stai cu frica de la un vaccin si sa ti se infecteze sau mai stiu eu ce, du-te la doctor si-o sa afli acolo ce-i de bine.

| suntserios a răspuns (pentru WaKeUp19):

L am facut de vreo 5 ori. Ce pot sa zic am calcat si eu in multe cuie. E un vaccin cat de tare poate sa doar? O intepatura si gata.

| Azµre a răspuns:

Nu mori, chiar dacă îl faci durerea tot va fi, locul tot rozaliu va fi, doar stai liniștit că nu o mai poți da în altele. Oricum bacilul tetanic se găsește oriunde pe sol, în întreaga lume, fie că te înțepi în cui fie că te tai, cazi și te zdrelești la genunchi și așa mai departe. Un medic cu capul pe urmeri nu o să te chinuie să-ți facă antitetanus. Acum faci ce vrei.

| MadalinG99 a răspuns:

Ai facut vaccinul? si eu am patit ieri la fel si acum doare, de curiozitate vaccinul il face in mana?

| WaKeUp19 explică:

M-am mia uitat la rana si am observat ca are o adancime de 3 mm, si nu cred ca e infectata... deci scap fara vaccin?

| AjutorAnorexieBulimie a răspuns:

Du-te la medicul de familie si fa ce spune el. Daca ti-e frica de durere, atunci presupun ca nu vrei sa ai in continuare dureri sau mai rau, vreo infectie urata care sa conduca la vreo operatie.

| XDead a răspuns:

Nu se moare de la un vaccin. Totusi ar trebui sa te duci la un medic sa fi sigur ca nu s-a infectat happy

| WaKeUp19 explică (pentru XDead):

Dar doare, nu stii?

| xenon_5509 a răspuns:

Cel mai bine e sa : prima data dupa ce cuiul a patruns dedefinit cat in picor strangi cat poti de tare sa curga sangele cu rugina apoi iei un sapun si frectionezi(masezi) dupa aceea iei putina vata pui spirt pe ea si tot asa frectionezi daca in cazul ca dupa 2-3 zile te mai doare mergi la medic bafta si a doua oara fi mai atent pe unde calcibig grin

| xenon_5509 a răspuns:

Cel mai bine e sa : prima data dupa ce cuiul a patruns nedefinit cat in picor strangi cat poti de tare sa curga sangele cu rugina apoi iei un sapun si frectionezi(masezi) dupa aceea iei putina vata pui spirt pe ea si tot asa frectionezi daca in cazul ca dupa 2-3 zile te mai doare mergi la medic bafta si a doua oara fi mai atent pe unde calcibig grin

| Numelipsa77 a răspuns:

Trebuie sa faci vaccin.dar vaccin antitetanos pentru cuie intrate in picior nu am auzit laughing