| Lilliac03 a întrebat:

Am si eu o problema. M-a ciupit ceva de mana, albina sau viespe nu stiu ce poate fi., s-a umflat si ma cam doare. Am pus spirt si s-a mai desumflat un pic. Oare are ceva? e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Reacția organismului la venin.
Poți lua un calmant slab, compresă rece pe zona afectată.
Dacă, deși este mult mai rar, se umflă tot membrul, mergi de urgență la camera de gardă.
Sănătate.
Pa, pa.

| misu a răspuns:

Nu e grav si nu dureaza asa mult 2 zile maxim

| AnnielaIoana a răspuns:

Buna! Mergi la farmacie si i-a Fenistil gel.Este indicat in intepaturi de insecte, arsuri solare, dermatoze, urticarie. Efectul antihistaminic se instaleaza in cateva minute de la aplicare.Se aplica pe zona respectiva de 2-4 ori pe zi.Multa sanatate!

| DewjawVUU a răspuns:

Nu e nimic grav, si o colega de-a mea a patit la fel. in 1-2 saptamani sa desumflat. Stai calm nu e nimic grav!