| vladsilviU334 a întrebat:

imi cer iertare ca mai pun aceasta intrebare odata, dar daca nu imi pocnesc coloana si fac o miscare brusca mi se pune un junghi puternic la spate sau cand stau aplecat. Am uitat sa mentionez ca mi-am facut analizele si au iesit foarte bune, dar totusi ma ingrijorez, raspunsul care va fi cel mai serios o sa primeasca funda, promit, e urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Sincer, si eu am uneori un junghi in regiunea lombara, de regula apare la efort fizic sau frig insa am stat asa... nu m-am mai dus nicaieri pentru ca tot asa am facut radiografie acum vreo 4 ani si mi-a spus doctorul de-acolo ca n-am nimic.
Daca obisnuiesti sa lucrezi cu obiecte grele, adopta postura corecta atunci cand le ridici de jos si-ti recomand sa mergi la examinare in alta parte daca durerea persista si n-o suporti.
Daca ai filmul de la radiografie poti consulta alt medic pentru o interpretare.

3 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Ai efectuat un examen radiologic? Ce raspuns ai primit?
Probabil ai vreun disc intervertebral deplasat care atinge vreun nerv.

| vladsilviU334 explică (pentru nicu991):

A spus ca sunt bine dar inca ma doare

| vladsilviU334 explică (pentru nicu991):

Macar e ceva grav sa ma ingrijorez

| nicu991 a răspuns (pentru vladsilviU334):

Sincer, si eu am uneori un junghi in regiunea lombara, de regula apare la efort fizic sau frig insa am stat asa... nu m-am mai dus nicaieri pentru ca tot asa am facut radiografie acum vreo 4 ani si mi-a spus doctorul de-acolo ca n-am nimic.
Daca obisnuiesti sa lucrezi cu obiecte grele, adopta postura corecta atunci cand le ridici de jos si-ti recomand sa mergi la examinare in alta parte daca durerea persista si n-o suporti.
Daca ai filmul de la radiografie poti consulta alt medic pentru o interpretare.