| CharlsLee6 a întrebat:

Imi poate spune cineva ce trebuie sa mananc ca sa fac 160g de proteina? Nu sunt obisnuit cu asa de multa proteina ca nu prea mancam alimente bogate in proteina, mancam cam vreo 30g pe zi. Acum sunt in deficit caloric si vreau sa mănânc toti macronutrientii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

O doamne. 30 e f putin.

Ok, pentru proteine, cele mai bogate surse (pe gram) sunt:
- proteina pudra - ~75-80g/100g - pe asta o gasesti in magazinele pentru culturism/bodybuilding. Recomand proteina fara arome, adaugiri de mass gain, etc.
- parmezan - ~40g/100g - f scump si gras. Nu recomand in cantitati mari
- piept de pui - ~30g/100g - ieftin dar risti sa mananci pui indopati cu hormoni. Daca ai pui te tara, baga fara probleme
- carne de vita - ~30g/100g - mai scump, contine vitamina b, trebuie sa mananci si asta
- Piept de curcan ~30/100g - mai ieftin ca vita, mai sanatos, dar scump
- ton (bucati, nu flakes) - ~27g/100g - scump si el
- carne de miel/berbecut - 25g/100g
- carne tocata - ~25g/100g - daca e porc trebuie gatita bine
- organe interne (ficat, stomac, etc) - tot 20-25g/100g
- telemea (vaca, capra) - ~20g/100g - are grasime
- albus de ou - 12g/100g - o sursa f buna care poate fi adaugata oriunde
- nuci, migdale, caju, etc - ~12-17g/100g - f multa grasime in ele, si f scumpe

- mazare, spanac - 13-14g/100g f bune, au si fibre, si fier in cazul spanacului.

Cele mai bune surse pentru deficit sunt carnea slaba, proteinele de sala si albusul de ou.

| CharlsLee6 explică (pentru Doja):

Https://m.myprotein.ro/sports-nutrition/impact-whey-protein/10530943.html
Astea cred ca sunt cele mai bune, o sa strâng bani si o sa-mi cumpar in cateva luni si o sa ma apuc serios ca acum nu am cum sa fac rezultate ok fara proteina multa, nu merita sa-mi pierd din musculatura in loc de grasime ca pe cantar sa imi arate kg in minus dar eu sa am tot gusa si burta...
Totusi m-ar tenta sa le i-au cu aroma, chiar nu sunt ok deloc? care sunt diferentele de la cele fara aroma la cele cu aroma? tongue

| Doja a răspuns (pentru CharlsLee6):

Da, impact whey este cea mai buna varianta. Nu are gust, sau mai bine zis are gust de... lapte praf neindulcit. Sunt relativ ieftine. Daca iti iei o punga mareo sa-ti ajunga mult si bine si iesi mai ieftin.

Cele cu aroma au tot felul de adaosuri. Caloric nu sunt la fel de bune (ce-i drept diferentele sunt neglijabile) dar ca in dulcitori si arome pot sa iasa nasol. Unele sunt chiar chimice maxim... deci iti recomand cel fara gust.

Am incercat mai multe arome si pot spune cu tarie ca astia stau destul de slab la capitolul gust pentru arome. Exista branduri mult mai bune care au niste proteine cu gust excelent, cum ar fi GNC, dar dai MULT mai multi bani pentru acelasi lucru, si nu merita.

Poti sa-ti pui singur cacao sau ce vrei in shake, si controlezi mai bine tot.

Rezultate ok vei avea doar cu perseverenta. Daca te apuci acum vei avea un avans, vei invata miscarile, vei misca un pic metabolismul in directia buna.

Gusa si burta vor cadea ultimele. Daca ajungi la 10-15% grasime in corp nu vei mai avea nici una nici cealalta.

Spor!

| aXy99 a răspuns (pentru Doja):

Cele indulcite cu stevia sunt ok. Cele care contin sucraloza, nu prea.

| aXy99 a răspuns (pentru Doja):

Off topic: Exista vreun tabel exact cu kcal/proteine per 100g pentru carne? Pe un site vad ca pieptul de pui are 24g de proteine, pe altul ca are 31...

PS: Ai omis untul de arahide, grasimi sanatoase si 30g proteine pe 100g, nu e nici scump. 24, 5 RON (la reducere ce-i drept) de la myprotein fara sa aiba nimic adaugat (fara sare, zahar, ulei de floarea soarelui).

| Doja a răspuns (pentru aXy99):

Exista tot felul de site-uri, aplicatii etc care iti dau nr de kcal / 100g.

Eu folosesc http://nutritiondata.self.com si ce scrie pe etichete.

Untul de arahide e bun, intr-adevar, dar omul e la deficit. Nu prea ai loc de unt de arahide la deficit

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stii ca daca exesul de proteine se pierde prin urina nu?