| Adrian1555 a întrebat:

Salut TPU
Sunt baiat, am 17 ani, 173 cm, 71 kg, vreau sa stiu cum dau jos din grasimea corporala, am fost la dieta de 1500kcal si am slabit 1 kg per sapt, stiu sa lucrez cu macronutrientii stiu sa imi calculez mancarea, doar ca nu stiu cum se face sa dau jos doar din grasimea corporala, stiu ca trebuie sa fiu in deficit caloric, dar nu stiu sigur daca trebuie cardio, si nu stiu sigur cum fac cu macronutrientii, mananc mai multi carbo si mai putine grasimi, cate proteine trebuie si asa mai departe, vreau sa aflu detaliat cum se face procesul de ardere a grasimii corporale.

4 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Consumi 2g proteine pe kg corp, scazi din carbohidrati in principal, dupa si din grasimi. Sa nu fi intr-un deficit caloric foarte mare. Cardio e indicat sa faci HIIT si nu renunti la exercitiile pentru masa musculara. Cardio trebuie sa fie doar auxiliar, nu singura forma de sport pe care o faci.

| Kerre a răspuns (pentru AnastasiaK):

In momentul in care esti la dieta mai ales ca el la 1500kcal nu trebuie sa scazi din carbohidrati! Carbohidratii sunt principala sursa a corpului de energie. In momentul in care esti la slabit corpul are nevoie de energie pentru a sustine toate activitatile fizice etc, daca reduci mult din carbo atunci poti avea probleme grave de sanatate. In principal trebuie sa scada din grasimi, sa mareasca numarul de proteine pe care il consuma pentru a-si pastra cat de cat masa musculara (daca faci sala in general).

| AnastasiaK a răspuns (pentru Kerre):

A zis ca a fost la dieta, nu ca e. Asta in primul rand. In al doilea rand, poti sa stai lejer pe low carb mult timp pentru ca organismul va arde din depozitele de grasime pentru energie. Oricum, nu asta am recomandat, dar se poate si asa. A, si nu trebuie sa mareasca numarul de proteine daca deja consuma cat trebuie laughing

| Kerre a răspuns:

Deci ca sa scapi de stratul adipos (grasime) trebuie sa fii in deficit caloric. E indicat pentru a slabi sanatos sa scazi aproximativ 500 kcal din numarul de calorii pentru mentinere pentru a slabi aproximativ 500g pe saptamana. Daca tu in mod normal consumai +- 4000kcal pe zi si treci dintr-o data la 1500kcal atunci se vor produce dezichilibrari in organism si vei si mai mereu te vei simti obosit/neincrezator/fara energie etc.