| Voicu_Iulia_1993 a întrebat:

Îmi poate spune cineva o crema pentru coșuri?
Am un fel de spuzeala pe față și nu vreau să mă duc la dermatolog deocamdată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu e indicat sa folosești tratamente după ureche, îți poți strica și mai rău tenul.
Tenul acneic poate avea multiple cauze, și e necesara o investigație la dermatolog pentru a găsi tratamentul adecvat. De exemplu la mine nu a functionat nimic, deși am încercat foarte multe(printre altele Clearasil, săpun cu sulf, săpun cu zinc, zynerit, skinoren, curățat tenul cu loțiuni sebopurificatoare. ). În anumite cazuri nici tratamentele recomandate de dermatolog nu prea ajuta.
Daca înțeleg bine, la tine se formează un fel de mătreață (sau mai exact o pulbere alba) pe fata?

| Voicu_Iulia_1993 explică (pentru NLS):

Nu,nu se formează o mătreață, eu mai degrabă i-aș spune spuzeala

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Duac gel desi indicat ar fi sa mergi la dermatolog

| alex15ccc a răspuns:

Sotret pastile, sunt foarte bune

| delia28022 a răspuns:

Eu mi le fac singura, insa un produs pe care il folosesc si este fff bun este crema exfolianta neagra pe nume Balea de la magazinul Dm. In rest ma descurc cu ale mele, deoarece sunt mai bune astea naturale
1. In fiecare seara ma curat pe fata cu sare si apa calduta. Umezesc fata cu apa calduta si apoi pun sare pe fata si frec usor.
2. Aceasta este o masca: O lingura de gel de aloe vera(eu il am de la aloe vera a mea din curte), O lingurita de scortisoara, Si o lingura de miere(naturala de preferat, adica de la tara de undeva nu din comert). Le amenteci intr-o ceasca si le aplici pe fata. Le lasi sa actioneze timp de 20-30 min si apoi clatesti usor cu apa calduta
3. Tot o masca: Amesteci 1-2 albusuri de ou intr-un bol si aplici pe fata. imediat dupa aplici 1 STRAT de servetele peste. Dupa care mai aplici un strat de albus dupa care inca un strat de servetele. Odata USCAT COMPLET dezlipesti usor dupa fata. Atentie o sa simti ca o sa ti se stranga pielea fetei cand se usuca dar nu iti face griji, e normal.
ASTA E TOT... FUNDA?

| MihaiMihaitza2007 a răspuns:

Aciclovir. Foarte bun

| Voicu_Iulia_1993 explică (pentru MihaiMihaitza2007):

Îl pot găsi la farmacie?

| delia28022 a răspuns (pentru MihaiMihaitza2007):

Aciclovir e pentru herpes din cate stiu

| NLS a răspuns (pentru Voicu_Iulia_1993):

Aciclovir nu e indicat deloc in tratamentul acneei.
E un agent antiviral, pentru stagnarea virusului "herpes simplex".

Poți încerca măștile indicate de delia, mai ales primele doua. Varianta trei am folosit o și eu, însă e buna pentru scoaterea punctelor negre (în general de pe nas, unde de obicei se gasesc cele mai multe).

Nu înțeleg termenul folosit de tine, însă am o bănuială, cum ca ai tenul gras.
Cauta o loțiune astringenta purificatoare cum ar fi ClearSkin de la Avon... sau cea de la Gerovital Plant, (din păcate nu cred ca se mai produce, eu nu am mai găsit o in ultimele 6 luni)...

Cum spuneam, apariția coșurilor poate avea multe cauze, și regimul alimentar e și el pe lista.
Daca ești la pubertate nu poți face prea multe, aștepți 4-5-6 ani și apoi ar fi normal sa treacă.
Daca ai trecut de aceasta perioada, și problema persista, vizita la DERMATOLOG.
FOLOSEȘTE mereu prosop curat și ar fi indicat sa folosești separat unul doar pentru zona afectata de coșuri.
Masca din argila cosmetica și lămâie sau grapefruit e de ajutor pentru tenul gras.