| roberta169 a întrebat:

Salut,TPU! Imi puteți recomanda niște pastile de îngrășare am 13 ani și am 40 de kg, am nevoie neapărat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai spus ce inaltime ai, nu cred ca ai 1, 92m si 40 de kg
iar la 13 ani nu m-as gandi niciodata la ingrasare!
ai tot timpul sa te ingrasi dupa 30-40 de ani, si nici nu ai vrea sa fii o persoana grasa (obeza) si nici macar supraponderala!
eu stiu ca femeile (daca esti fata) care au 1, 70-1, 78 majoritatea sunt in targetul 50-57 kg, nu mai mult! asa arata cel mai bine raportat la inaltimea lor! nu este un postulat desigur.
aici nu vorbim de amazoane de 1, 90m si 90 de kg

inteleg ca ai o varsta frageda poate de aceea si cauti "pastile de ingrasat", din moment ce populatia lumii este preponderent obeza si cauta solutii pentru a slabi

fii multumit/a asa cum esti!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista pastile de ingrasare!
Ingrasarea se face numai intr-un singur fel: MANCAND mancare cat mai multa si cat mai variata!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum sa nu existe draga pastila de ingrasare, exista. Peritol. Ala te face sa mananci mai mult. Ca practic asta inseamna pastila de ingrasare, sa urce pofta de mancare, asa cum Saxenda, Wegovy reduc pofta de mancare.
Se da de unii medici Perifol tocmai pentru asta desi el e pentru altele.

Eu am testat unul, merge uns.
Sa se duca la med de fam si sa dezbata problema, sa intrebe, sa ii zica ca unii medici dau, sa vedem daca ii da.

Nu merge insa la toti, scrie pe prospect ca face si asta!
E durere. Stiu su mecanismul.

Lasa sa dam copilului informatia corecta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Poate pe unii ii face sa manace mai mult, ca la mine nu a functionat niciodata.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai eu ce am zis? Ca nu la toti merge, am specificat si lui. Dar prin mecenismul ce-l are, merge la multi.
Bine...cine a cazut pe mana mea au luat in greutate altfel.

A fost rude fata verisoara. Nici la ea n-a mers Perifolul si era botezata scaloi, avea complexe.
Nu putea manca cine stie ce, nu avea pofta de mancare, daca incerca sa manance mai mult, ii era greata.
Asa era nativ.
S-a dus la medici, nici unu n-a rezolvat-o, am aplicat o metoda indrazneata, dar asta merge la 100 din 100.

Haha, am aranjat-o, dar inainte am pus-o sa-si faca aprovizionarea! Asta sa nu se duca jos repede sa cumpere. Radea, credea ca fac misto.
A vrut sa la 10 kg in 2 luni de zile, comanda s-a onoraaat. Am hotarat 2 luni ca sa fie un ritm de ingrasare okey, nu brusc.

Dupa aia cu cat manca se mentinea asa, ca a picat pofta de mancare in plus.

| Mosotti a răspuns:

Peritol. Ala la majoritatea urca pofta de mancare, se da de unii medici pentru asta.
Una pe zi. Sa te pregatesti sa aspiri frigiderul, o sa-ti fie mila de mancarea aia careia ii e asa frig in frigider si te duci tu sa o salvezi. Sau la mancarea din camara care sta singura acolo saraca.

Poti testa unul sa vezi cum merge, dar discuti intai cu medicul de familie, ii zici despre (ca la multi trebuie sa le zici tu, ca altfel ei ori habar n-au, ori nu le da prin cap).
Intrebi ce parere are despre.
Nu iei de capul tau.

| ReddY25 a răspuns:

Lasă prostiile deoparte

| Lukasssz a răspuns:

Ce inaltime ai? daca ai cam 160 e bine sa ai 40 de kg pentru varsta ta

| mODIN a răspuns:

40kg pentru o fata de 13 ani mi se pare foarte ok, in primul rand.
In al doilea rand, daca vrei sa mai pui kg pe tine, mananca. Nu exista pastile pentru asta. Cel mai apropiat echivalent ar fi pudra de proteine pe care bodybuilderii o folosesc in shake-uri, daca chiar simti ca nu merge altfel.

| sweetys a răspuns:

Prea devreme sa îți faci asemenea griji. Corpul este inca in dezvoltare