| costel1246 a întrebat:

Imi puteti recomanda pastile pentru scabie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, medicul specialist.

| Violleta2022 a răspuns:

Exista un lichid, gel si chiar o crema (la farmacie), care se pot pune pe pielea deja afectata de scabie (raie), dar masurile de igiena sunt drastice fiindca scabia este foarte contagioasa si trebuie totul fiert si calcat la temperaturi inalte (cearsafuri, imbracaminte, incaltaminte, sosete, paturi prosoape etc) tot ce atingi in casa trebuie dezinfectat.
Evitat contactul cu alte persoane pana la vindecare!
https://www.csid.ro/......-16984403/

Te sfatuiesc sa mergi de urgenta la medic pentru a se constata tipul de scabie pe care il ai si a ti se recomanda medicatia sau alifia specifica acelei infectii.

| Floridori a răspuns:

Buna!
Degeaba cineva iti recomanda ceva deoarece tratamentul pentru scabie se elibereaza numai cu prescriptie medicala.
Deci vizita la medic devine indispensabila in acest caz.
Numai bine!