| Bl4cKLy0n a întrebat:

Salut TPU, in ce constau analizele medicale pentru angajare? Se ia sange?
Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde pentru ce joburi aplici.
Pentru vanzator intr-un magazin alimentar, unde ai contact cu carnea, branzeturile, salamurile samd, este nevoie de test copro-parazitologic si sange.

| dinaprilie a răspuns (pentru Violleta2022):

Reality vs reality? de fapt sti si tu

| Bl4cKLy0n explică (pentru Violleta2022):

De testul copro-parazitologic mi s-a zis, insa nimic in legatura de sange.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bl4cKLy0n):

Posibil ca noile regulatii sanitare sa ceara numai testul coproparazitologic.
Daca nu ti s-a cerut test de sange, atunci inseamna ca nu-i cazul sa-l faci.

| Bl4cKLy0n explică (pentru Violleta2022):

In mod normal stiu ca ti se zice, daca nu ma insel, sa nu mananci anumite alimente inainte de analize, insa mie nu mi s-a spus nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bl4cKLy0n):

Daca nu ti s-a mentionat nimic, atunci nu te mai stresa.

Uite aici cateva info ajutatoare:
https://memormed.ro/......biologice/

| Bl4cKLy0n explică (pentru Violleta2022):

Multumesc

| dinaprilie a răspuns:

Nu, fara sange.

| soferpebasculanta1 a răspuns:

Analizele medicale pentru angajare sunt efectuate de un medic, care te va intreba de istoricul tau medical, daca ai avut probleme medicale in trecut si te va crede pe cuvant fara sa iti faca vreo verificare amanuntita pentru a afla daca spui sau nu adevarul, iti va verifica plamanii cu un stetoscop si probabil iti va efectua un test de vedere la distanta format dintr-un panou cu mai multe litere din alfabet, medicul indicand o litera cu mana sau cu un obiect special fabricat pentru asemenea procedura (băț) si te va obliga sa spui ce litera din alfabet a indicat acesta.