| Mirceadumb a întrebat:

in luna februarie am primti din joaca un pumn in incheietura mainii drepte. de atunci si pana acum simt o stare incomoda cand duc mana in anumite pozitii si nu prea pot sa pun greutate mare pe el. simt un gol uneori. am fost la spital, mi-a zis ca este o entorsa radio carpiana, am avut in ghips o saptamana mana dreaptea iar ieri l-am dat jos. eu parca tot nu o simt complet recuperata. poti sa ramai cu sechele pe viata? oare o sa imi mai pot folosi mana la capacitate maxima vreodata? de durut nu ma doare decat un pic (o senzatie de discomfort) cand pun greutate mai mare pe ea si o misca in anumite pozitii. ce parere aveti? se pot "inccolaci" nervi sau ligamentele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

1. Depinde foarte mult de varsta.
2. Nu se poate incolaci nimic, peste ligamente si tendoane exista o chestie numita retinacul care tine toate elementele la locul lor.
3. Ce descrii e posibil sa fie o chestie care nu tine de schelet, ci de partile moi.
4. Intotdeauna dupa asa ceva trebuie facuta o reevaluare imagistica - radiografie sau echografie musculo-scheletala, adica ceva ce sa vada foarte bine partile moi care inconjoara zona articulatiei mainii. E eventualitate e ceva similar cu sindr. de tunel carpian. Oricum trebuie sa mergi la o reevaluare la medic.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Radiografiere! Urgent!

| CuriousStuff a răspuns:

E normal dupa ce iti dai ghipsul jos, cateva zile/o saptamana mana sa nu fie la capacitate maxima. O sa-si revina cu timpul. Stai linistit. Daca nu isi revine mergi inapoi la spital pentru o raza. O sa vada ei daca e in regula sau nu.

| untu a răspuns:

Cine v-a lovit asa din joaca cu pumnul in incheietura mainii? Asa ceva nu este de glumit, este de neiertat!