| Extr3meLife a întrebat:

Este posibil pentru o entorsa la articulatia mainii de gradul 1 sa se vindece complet intr-o saptamana sau cel putin aproape complet?
Marti am cazut in mana la sport si am o entorsa de gradul 1 la articulatia mainii drepte si acum, fiind joi seara, nu mai simt aproape nimic, inca ma doare daca incerc sa ridic ceva mai greu sau sa fac miscari bruste cu ea dar in mare parte mi-am recapatat agilitatea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O entorsa se poate pune la loc usor de cineva care se pricepe. happy
Eu am avut de multe ori luxatii/entorse in multe parti ale membrelor, dar am invatat de la antrenor cum sa mi-o pun la loc.
De fiecare data, dupa cateva ORE mi-am revenit si puteam folosi normal mainile /picioarele (sa ridic, sa alerg).

| andreierdna91 a răspuns:

Foarte bine!
Cel mai probabil nu a fost atat de grava pe cat a fost diagnosticata sau beneficiezi de un corp foarte sanatos care se reface repede.
Ar fi bine totusi sa nu o fortezi inca, chiar daca te simti bine.