| Maopiscopulesculeandra a întrebat:

In timp ce dorm ma trezesc brusc din cauzs ca mi se pune carcel la picior.De ce mi se pune carcel? Cum pot evita asta?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de calciu si magneziu in corp! Ia niste suplimente cu Ca+Mg si iti vei revenii.

| AstroNoot a răspuns:

Lipsa de calciu.Incearca sa iei calciu si vitamina D, sau sa mananci/bei lactate

| andyarx a răspuns:

Buna, vreau sa zic ca am patit-o si eu, in general este vorba de lipsa de calciu si magneziu in organism, dar depinte si de activitatile pe care le ai. Sa-ti dau exemplul meu: Aveam o viata sedentara consumam in mare parte mancare fast food si multe prajeli, foarte rar fructe si legume. Dupa o anumita perioada cand am inceput sa fac miscare am observat ca obosesc repede adica simteam ca muschiul cedeaza, parca nu era hranit si daca il fortam mai tare se aveam probleme mai tarziu adica se contracta singur ( carcel ) ceea ce provoca mari dureri in special la picioare ( incepusem sa fac trasee montane ). Am citit o carte foarte buna despre alimentatie si am vazut importanta fructelor. Usor usor am inceput sa mananc cat mai putin gatit, dar foarte multe fructe si legume, la inceput a fost extrem de greu dar am avut vointa fiindca simteam ca m-ie foame ca nu am energie, sa cad jos din picoare, ca-mi tremura mainile etc ceea ce e normal dupa atata hrana nesanatoasa. Acum pot sa merg zile intregi continuu fara sa fac o mare febra musculara sau de carcei nici nu mai vine vorba am si uitat cum e. Ideea e mananca sanatos vei vedea rezultatele c-am dupa vreo 4 luni. Bafta

| Maopiscopulesculeandra explică (pentru andyarx):

ⓝⓤ ⓟⓡⓔⓐ ⓜⓐⓝⓐⓝⓒ ⓜⓐⓝⓒⓐⓡⓤⓡⓘ ⓓⓔ ⓣⓘⓟ ⓕⓐⓢⓣ-ⓕⓞⓞⓓ, ⓜⓐⓝⓐⓝⓒ ⓜⓐⓝⓒⓢⓡⓔ ⓖⓐⓣⓘⓣⓐ ⓘⓝ ⓒⓐⓢⓐ ⓢⓘ ⓜⓐⓝⓐⓝⓒ ⓜⓤⓛⓣⓔ ⓕⓡⓤⓒⓣⓔ ⓢⓘ ⓛⓔⓖⓤⓜⓔ, ⓒⓗⓘⓐⓡ ⓢⓘ ⓛⓐⓒⓣⓐⓣⓔ.ⓥⓞⓘ ⓘⓝⓒⓔⓟⓔ ⓢⓐ ⓘⓐⓤ ⓝⓘⓢⓣⓔ ⓥⓘⓣⓐⓜⓘⓝⓔ, ⓟⓞⓐⓣⓔ ⓝⓤ ⓜⓘ ⓢⓔ ⓥⓐ ⓜⓐⓘ ⓟⓤⓝⓔ ⓒⓐⓡⓒⓔⓘ.