| anonim_4396 a întrebat:

Uneori mi se pune carcel la gamba in timp ce dorm. Ma trezesc plangand, e o durere groaznica, mi se strange muschiul si e tare ca piatra, de obicei cand se intampla strang tare de gamba pentru a imi trece. Ce poate fi? HEEEEEEEEEEEEEEELP

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihai720 a răspuns:

Este posibil sa ai o torsiune musculară, adică mușchii s au "încurcat" între ei și atunci când dormi, și te relaxezi, sunt momente când te miști în somn, iar dacă o faci, acei mușchi se pun în mișcare și atunci apare carcelul. O soluție este sa stai o perioada foarte relaxat sa te dai cu un unguent pentru torsiune musculară si dacă nu trece în 3 zile, verifica un doctor.

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Eu folosesc pastila Anticârcel, în cutia albastră și Litorsal.
Este o deshidratare și demineralizare datorită transpirației excesive. Nu e nimic de speriat, nici de mers la doctor. O spun ca persoană care se confruntă cu o astfel de problemă, am fost la doctor și asta mi s-a recomandat!
Sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am patit si eu... Se intampla cand ma intindeam in timpul somnului. Lipsa de calciu nu e sigur, nici de fier. La mine a trecut de la sine, daca persista insa, consulta un doctor

| acerr a răspuns:

Lipsa de calciu

| qwertpro a răspuns:

Salut,cauzele carceilor nu sunt intocmai cunoscute, desi exista unele teorii si remedii care ar putea ameliora aceasta problema.Iti recomand sa te duci la medicul de familie care iti va spune ce trebuie sa faci mai departe.

| Emmmmmanuela a răspuns (pentru qwertpro):

M-am dus, mi-a dat niste vitamine dar tot nu mi-a trecut

| Navagio a răspuns:

Lipsa de magneziu in organism poti lua niste vitamine.

| popM188 a răspuns:

O problema neurologica. Du-te sa te vada un medic. Poate fi ceva simplu o anemie sau altceva.