| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, în timpul zilei aud voci, seara când încerc sa dorm și e liniște le aud foarte tare, ca un zbierat. Aud ca striga cineva cuvântul "ipa". Ce ar însemna? Ce ar trebuie sa fac? DauFunda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Bună. Încearcă să mergi să vorbești cu un preot sau psiholog.

7 răspunsuri:
| 4evergentleman a răspuns:

Mergi la psihiatru este psihoza sau debut de schizofrenie.

| Smmo a răspuns:

Mergi la medicul de familie si spune-i ca ai problema asta, iti va da trimitere unde crede ca este mai potrivit. Ce mai auzi in afara de strigatul asta? De cand le auzi? Ai luat pastile sau ai baut ceva in perioada asta sau te-ai lasat de vreun tratament? Locuiesti la casa sau la bloc?

| user7890109851963 a răspuns (pentru Smmo):

Stau la casa, le aud de câteva luni și nu am făcut nimic inca

| user7890109851963 a răspuns (pentru Smmo):

Cum sa spun la parinti

| Smmo a răspuns (pentru user7890109851963):

Asa cum ne-ai spus si noua. Probabil ca te temi de reactia lor, dar poate veti gasi o solutie impreuna. Oricum la varsta pe care o ai nu prea poti sa mergi nici pe la doctori singur, tot parintii te vor ajuta.

| Smmo a răspuns:

Dar nu mi-ai spus ce altceva mai auzi in afara de "ipa" asta, auzi conversatii, voci clare... da un exemplu.
Daca stai la casa te-ai uitat pe-acolo sa nu ai vreo vietuitoare ceva? Le auzi numai in casa sau si afara? Cand iesi din curte de exemplu, sau la scoala, le mai auzi?

| Fkz_Alex_1995 a răspuns:

Început de schizofrenie