| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!
In urma cu 4 ani m-am ales cu cu fracturi ale metacarpienelor 2 si 5 la ambele maini (2 la stanga, 5 la dreapta). Cel de la manca stanga mi-a fost imobilizat cu tija (nu stiu exact cum se numeste), fiind foarte grava fractura, aproape deschisa. La mana dreapta, cea cu metacarpian 5 fracturat, mi-au imobilizat-o in ghips chemandu-ma a doua zi datorita faptului ca nu aveau disponibil chirurg. Au urmat cateva zile in care mi-au tot sugerat sa revin in urmatoarea. Dupa cateva zile am renuntat. Fractura s-a vindecat intr-o pozitie incorecta. Nu m-ar deranja partea inestetica dar problema e ca uneori simt o durere destul de intensa care pare ca se intensifica odata cu trecerea timpului. M-ar interesa sa stiu daca o eventuala operatie ar slabi rezistenta osului tinand cont ca ar fi fracturat a doua oara in acelasi loc pentru reparatie (asta daca a trecut cineva prin asa ceva). Si al doilea lucru, aproximativ care ar fi costurile unei operatii tinand cont ca nu sunt asigurat. Stiu ca oscileaza pretul in functie de complexitatea problemie si locul unde se efectueaza. Ma intereseaza in mare, daca sa ma astept la 1000, 3000, sau 10.000. Multa sanatate si aveti grija de oasele voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dacă și tu aveai grija de oasele tale, te duceai să îți așeze osul cum trebuie, când te-au chemat. Nu mai aveai acea durere și nu mai era inestetic. Nu știu cât te-ar costa operația.

| andreitudoran392 a răspuns (pentru darrio2007):

Da, stiu asta. Problema e ca dupa cateva zile de "vino maine" deja eram sigur ca oricat m-as duce, ma cheama a doua zi si ca ajunge oricum sa se sudeze stramb.