| CusturăMarius a întrebat:

Salut, acum 4 luni mi-am fracturat mana la fotbal(fractura de radius cu deplasare), nu a fost nevoie de operatie doar de imobilizare gispsata. Dupa doua luni fiind pasionat de sport am reusit sa o rup iar in acelasi loc, de data a fost nevoie de o interventie cu tija. Am stat imobilizat doua luni, iar in urma cu 5 zile mi-am scos mana din ghips... In cat timp o sa-mi scoata tija avand in vedere ca imi blocheaza incheietura si in cat timp pot sa revin la activitatile mele? Tin sa precizez ca am 17 ani.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ma, întreabă medicul. Tija aia ar putea fi permanentă.

| Ibra1000 a răspuns:

Tija o sa o scoata chirurgul dupa ce se caluseaza(prinde) osul.O fractura se vindeca complet dupa 1 an cu recuperare.Si inca ceva:osul rupt nu va mai avea niciodata aceeasi structura ca inainte deci trebuie sa ai grija la sporturile de contact.