| AnonimBossNujCeNumeSaPun a întrebat:

În urma cu o saptamana am luat nota 2 la matematica si din cauza asta am luat niste supradoze de medicamente dar fara efect. Sa va spun ce si cat am luat
Algocalmin 6 pastile + 2 fiole
Paracetamol 5 pastile
Amoxacilina 4 pastile
Toate odata
Nu au facut niciun efect negativ asupra mea si imi e frica ca vor afla parintii mei de acel 2 deoarece eu de obicei iau note bune.
Cine imi spune de ce nu am patit nimic si ce pot face sa ajung la spital din cauza asta are funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Hai sa-ti spun un secret care nu prea mai e secret: chiar daca ai lua 10 pe linie si ai termina scoala cu 10, nivelul tau de competenta tot ar fi unul scazut.

Pentru ca sistemul de invatamant din Romania e depasit si nu face fata competitiei cu alte sisteme din tarile dezvoltate.

Deci totul e o furtuna intr-un pahar cu apa pentru ca un 2 sau un 8 luate intr-o scoala romaneasca au exact aceeasi valoare in economia globalizata de astazi, in care concurezi cu ingineri germani, IT-isti indieni, finantisti britanici, muncitori chinezi etc...

Sansa voastra e sa va dezvoltati abilitatile personale: sa identificati domeniile care va plac si sa deveniti foarte buni in acele domenii. Sa fiti la curent cu tot ce e nou si cu tot ce apare ca sa puteti concura in lume.

In rest... cu 2 sau fara 2 e tot aia. Tu ocupa-te de ce stii ca iti place, nu te lasa prada acestui fals sistem de evaluare pe care il propune scoala din Romania.

Daca tot ce spuneau si ce faceau profesorii si parintii era bine, poate traiam si noi astazi intr-o tara ca Elvetia.

3 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Ai impresia ca daca ajungi la spital parintii n-o sa mai afle de nota? N-are rost sa faci de astea pentru o nota proasta la scoala

| Violleta2022 a răspuns:

Tu trebuie sa ai o problema psihica, daca din atata lucru vrei sa-ti iei viata! Te-as sfatuii sa vezi de urgenta un psiholog!

Un amarat de 2 am avut toti in viata noastra! Si pentru atata lucru nu merita sa-ti faci rau de nici un fel, dar merita sa muncesti sa iei doi de 10, ca sa iti corectezi nota si parintii sa fie multumiti de tine.

| XSmokerxx a răspuns:

Omule, e un amarat de 2. Dupa liceu o sa iti amintesti de el si o sa razi probabil.Nu trebuie sa te nenorocesti pentru atat.In viata vin si mai nasoale.Atunci ce o sa faci? Munceste si repara-ti nota si ai tai sigur o sa te inteleaga.Mai degraba de ingrijorezi sa nu afle ai tai ca te-ai umplut de medicamente.