| anonim_4396 a întrebat:

Vineri am luat o supradoza de medicamente, mai exact 20 de pastile de paracetamol si vreo 3 de algocalmin, dar am vomat tot și am ajuns la spital. La analizele de sânge nu a ieșit nimic legat de medicamente, așa că s-a presupus că a fost ceva pe bază de stres. Însă doctorita i-a propus mamei sa îmi facă o radiografie abdominala. La acea radiografie se poate afla ceva de pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La radiografia abdominala nu se vad substantele pe care le-ai inghitit, se vad doar daca organele au fost afectate.
In orice caz, eu te sfatuiesc sa mergi la o evaluare psihiatrica, pentru ca ai urgenta nevoie de asa ceva.

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Mai grav e de ce ai luat tu acele pastile...

| LPCTSTR a răspuns:

Mergi la psihiatrie copile, mergi cât mai repede!

| Donsavas a răspuns:

Omule,dacă ești trist sau speriat de ceva,poti sa spui, de aia sunt atatia oameni in jurul nostru, sa ne ajutam la nevoie. Exista preoti/psihologi cu care poti discuta. Dacă depresia nu ti da pace, exista medicamente care sa ti aline durerea sufletească, sa ti redea starea de fericire. Tu ai ales sa te omori ajungând nicăieri. Tu vrei sa fi fericit si pentru asta te puteai ajuta cu tratamentul potrivit.ce ai luat tu nu este analgezic pentru suflet(nu au proprietati antidepresive)

| iamprettybored a răspuns:

Apelează telefonul copilului 116 111
Este gratis și primești ajutor de la specialiști fără să trebuiască să îți dezvălui identitatea.
Știu cât de greu e să te simți neajutorat, dar crede-mă că intotdeauna există cineva care te poate ajuta, nu trebuie să treci singur(a) prin asta, orice ar fi. Cineva este acolo ca să te ajute, tu trebuie doar sa cauți. Poate ai un profesor sau diriginte care te înțelege, poate un prieten, poate o rudă, poate un vecin. Dacă nu, de aceea există Telefonul Copilului.
Viața ta este importantă chiar și atunci când tu nu vezi asta. Cu toții avem măcar un motiv pentru care să rămânem în viață. Încearcă să-l găsești pe al tău. Peste câțiva ani vei ajunge să nu înțelegi cum de ai putut vreodată să vrei să mori sau să îți faci rău în orice fel. Vei înțelege cât de prețioasă este viața care ți-a fost oferită. Viața este cel mai frumos cadou pe care îl avem si cel mai frumos lucru este că noi ne putem schimba complet viața, nimic nu trebuie să fie permanent.
Sinuciderea nu este ceva ce îți faci ție, este ceva ce faci restului lumii. Cineva va suferi din cauza morții tale, cineva nu va fi în stare să treacă peste moartea ta pentru întreaga sa existență. Există consecințe pentru tot ceea ce facem.

Din experiență vorbesc. Și aș mai avea multe de spus dar nu îți cunosc situația, dacă dorești, trimite-mi un mesaj, aș fi bucuroasă să îți răspund.

| seularts a răspuns:

Orice problema in viata se poate rezolva pentru ca nimic nu este imposibil. Stai linistita, radiografia nu detecteaza nimic. Eu iti recomand sa nu mai incerci astfel de actiuni intrucat iti strici sanatatea pe termen lung. Eventual incearca site-ul asta: 7cups.com pentru a discuta cu cineva despre orice problema pe care o ai. E gratuit si esti complet anonima si poti gasi si persoane (listeners) care vorbesc romana!

| ElvinaAgnes a răspuns (pentru seularts):

O sa incerc, multumesc.

| sorin_6068 a răspuns:

Dar de ce ai luat atâtea pastile?