| anonim_4396 a întrebat:

intrebare adresata veterinarilor astazi am observat ca un pui de pisic avea degetelele de la piciorusul din spate devorate de viermisori mici de 3 milimetrii si cand l-am vazut i-am pus piciorusul in spirt si i-au cazut din picior peste 10 viermisori de aia crying( imi pare rau pentru el dupa vreo 10 minute timp ce l-am tinut cu piciorusul in spirt l-am scos si nu parea sa mai aiba niciun vierme dar i se vedea malformatii la piciorus de la viermi si l-am bandajat bine la picior.Credeti ca se va mai infecta? Aici unde stau nu am veterinar si nu ma pot duce cu el.E bine ce am facut? Va supravietui asa? Dati-mi idei despre ce ii mai pot face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, de supravietuit ar trebui sa supravietuiasca, asta daca nu i-a fost rana infectat cu vreo baterie. Insa cred ca cel mai bine ar fi sa ii dezinfectezi rana cu apa oxigenata, spirtul doare foarte rau. La fel cum a zis si cineva mai sus, incearca sa pui ceva pe rana respectiva, baneocin crema sau pudra ar fi cel mai bine. Rivanol nu ti-as sugera pentru ca uneori provoaca infectii. Si betadina este buna. De asemenea, schimba-i bandajul o data pe zi, poate chiar de mai multe ori pe zi si dezinfecteaza des. S-ar putea sa mai iasa viermi de acolo. Uneori ranile pot fi foarte adanci si viermii pot intra adanc sub piele. Depinde de cat timp are rana.
Daca nu ai vreun veterinar prin zona, incearca totusi sa suni la un cabinet veterinar poate gasesti pe cineva care sa te ajute, macar prin telefon, daca le explici situatia.

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Mergi la un veterinar cu el.
in cazul in care nu iti permiti, poate ca ai norocul de a avea aproape vreun adapost pentru animale, o asociatie ce salveaza animale. intotdeauna vei primi un sprijin in asemenea loc.

| iulian1302 a răspuns:

Salut! In primul rand vreau sa iti spun ca nu sunt medic veterinar dar te pot ajuta cu cateva sfaturi. Vreau sa iti spun ca ceea ce ai facut tu cu piciorul si anume ca l-ai bagat in spirt este foarte bine deoarece s-a dezinfectat. In continuare trebuie sa ai grija sa ii schimbi pansamentul cel putin de 2 ori pe zi si daca poti sa ii pui rivanol/apa oxigenata/spirt/betadina pe rana pana ce vezi ca se va vindeca. Daca ai posibilitate si ai o farmacie prin zona nu ar strica sa ii cumperi baneocin pudra(costa in jur de 20-25 de lei) si dupa ce il dezinfectezi cu una dintre substantele enumerate mai sus, sa ii pui pudra de baneocin( aceasta pudra ajuta ca rana sa i-se vindece mult mai repede si are si rol de dezinfectant) dupa care sa il bandajezi. Vreau sa iti atrag atentia ca atunci cand dezinfectezi rana/ o badajezi nu ar strica sa ai pe mana manusi chirurgicale pentru a nu te infecta si tu! Sper ca ti-am fost de folos.