| Ak40 a întrebat:

jucam fotbal si mi-im rupt legamentele de la degetul mic de la mana. Am stat 2 saptamani cu ea in ghips, medicul a zis 2-3 saptamani si am acos ghipsul singur dar nu pot misca degetul, va trece? Il voi putea misca din nou? Adica eu l-am fixat cu bint elastic, va trebui operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Doar medicul poate sa iti spuna ceva relevant.

9 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

"legamintele de la degetul mic"... stai ca stiu asta, e vorba de "pinky swear"... NU?!?
https://www.google.com/search?q=pinky+swear

poate vrei sa spui ligamente, NU lEgamInte (legaminte = promisiuni solemne)

din cate stiu eu (si stiu NUMAI din auzite) dupa probleme cu ligamentele se face recuperare fiziologica, din cauza ca nu mai au aceeasi lungime si mai ales elasticitate (s-au strans)

deci, NUMAI doctorul te poate ajuta!

| Ak40 explică (pentru Bizon95):

Sunt din Moldova si nu stiu cum se scrie corect in romana. multumesc de raspuns

| Demidol a răspuns (pentru Ak40):

Ligamente. Asa este corect.

| Demidol a răspuns:

De ce l-ai scos singur si mai ales de ce te-ai grabit?
Acum medicul va avea de lucru la mana ta iar tu vei sta cu ea in ghips si mai mult timp.
Daca vrei sa-ti recuperezi degetul, mergi imediat la medic.

| Ak40 explică (pentru Demidol):

Mersi de raspuns

| Ak40 explică:

Legamintele de la degetul mic

| Ak40 explică:

Cristi am zis mai sus ca sunt din moldova si daca nu stiai moldova este si romana si rusa si nu stiam cum este corect in romana

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ak40):

Abia acum au editat si administratorii raspunsul tau, nu am putut ghici ca esti din Moldova, am crezut initial ca este vorba de autocorectorul din telefon sau ca ai scris tu asa legamintele. Sanatate.

| Ak40 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ok nu e nici o problema mersi de raspunw