| Doesntmatterbro a întrebat:

La 21 de ani mai pot creste in inaltime? Vreau sa ma apuc de inot si de baschet si sa fac cat mai mult acasa in fiecare zi la spalier intinderi, dar nu stiu daca are rost. Ar trebui sa imi fac radiografie la ligamente sa vad daca is inca in crestere? Unde imi fac radiografia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! La 21 de ani ti s-a terminat demult cresterea in inaltime!
Ai crescut cat ai fost adolescent si daca voiai sa influentezi cresterea, o puteai face pe la 12-13 ani, nu acum, cand este prea tarziu!

| Doesntmatterbro explică (pentru Violleta2022):

Nici 2 cm prin sport mult nu mai pot creste? Am inteles ca depinde de persoane si unele inca se pot inalta si pe la 21 de ani pana la 23 da cu foarte putin se inalta. Ii adevarat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doesntmatterbro):

Iata si greseala facuta, chiar tu ai declarat-o:
"de la 16 ani nu prea am mai crescut ca m-am apucat de sala si mno..."
Sala te-a dezvoltat pe latime si ti-a blocat cresterea in inaltime!
Asta incerc sa spun tuturor... face-ti sala dupa 20 de ani, nu inainte!

Din pacate, daca ti s-a oprit cresterea la 16 ani, ce te face sa crezi ca se va reseta corpul si vei incepe sa cresti din nou?
Stiinta nu a confirmat inca asa ceva!

| Donsavas a răspuns:

Mai poti creste, dar doar cu intervenție chirurgicală. Te costa mult si e dureroasa. Ai nevoie de recuperare. Hormonii nu te ajuta. Nu te deprima, oricum nu mai cresteai. Nu tu hotărăști cum se foloseste corpul de hormonii sai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| unvecin a răspuns:

Oh, hai să-ți zic cum e la 1.92 m. Poate te răzgândești.

Dai cu capul în uși sau trebuie să te apleci mereu.
În tramvai, autobuz etc, trebuie să-ți pui picioarele după cap sau să le scoți pe culoar.
Pe bicicletă dau cu genunchii în bărbie.
La volan încapi cu scaunul dat la maxim în spate, iar în spatele tău sperăm că nimeni.
Pe trotuar trebuie să ai grijă să nu-ți scoată ochii lumea cu umbrelele.
Dacă stai într-o bancă din față, simți că cei din spatele tău nu mai văd mare lucru.
La încălțăminte nu poți să ai multe mofturi, te bucuri când îți găsești mărimea.
Mereu ți se pare că ești altă specie, ceva mutant.
Când vorbești cu oamenii, vorbele tale trec peste ei, ale lor pe sub tine: Ce-ai zis? Dar tu ce-ai zis?
Când trebuie găsit un voluntar, ești desemnat instant - pentru că nu te poți înșuruba în pământ, sari în ochi.

Și mereu trebuie să te arăți mulțumit, pentru că... așa merge treaba... nu vrei să strici visările celor care cred că ești favorizat cu înălțimea asta.

Deci, keep calm, înălțimea nu te face fericit. Încearcă să fii proporționat la înălțimea ta și mulțumit cu identitatea ta.

Aceeași lume se vede și de la câțiva centimetri mai sus. happy

| AnastasiaK a răspuns (pentru unvecin):

Cunosc oameni de 2m+ care gasesc mai multe avantaje la a fi inalt decat dezavantaje, cu toate ca la ei mai apar si dureri de coloana si probleme cu lungimea paturilor la anumite hoteluri. Totul depinde de perspectivawinking Ceea ce ai zis la final mi se pare un sfat foarte bun, avand in vedere ca nu-ti poti schimba inaltimea, dar nu prea pare ca-ti aplici propriul sfat...

| Violleta2022 a răspuns (pentru unvecin):

Exagerezi, nu te mai plange atat!
Eu m-am maritat cu unul de 1.94 si nu-l vad atat de plangacios ca tine, doar cand a fost in Cina a avut motive de plans, ca la aia, totule ste facut pentru 1.50m.
Vezi ca s-au inventat SUV-urile, care-s masinile perfecte pentru oameni mai inalti! Nu te urca in vw polo sau toyote, ca nu incapi, dar in SUV-uri ai sanse mari sa stai chiar confortabil.
La avion, poti sa-ti iei biletul cu scaun in fata, pentru loc extra la picioare, sau la exit si poti sta foarte confortabil.
Pantofii de 46 si 47 cum ii cumpar sotului, gasesti de la Otter si alte branduri cu bun nume.

| unvecin a răspuns (pentru AnastasiaK):

happy E ok. Am exagerat prezentând în spirit de glumă „dezavantajele". Pot să fac o listă cel puțin la fel de lungă și cu „avantaje". laughing

| unvecin a răspuns (pentru Violleta2022):

E adevărat. Exageram. big grin

E și partea bună: fără să facem un efort oarecare... trăim pe picior mare. laughing

| Doesntmatterbro explică (pentru unvecin):

Nu vreau 1, 90 chiar daca poate nu m-ar deranja. Vreau sa mai cresc 2-3 cm adica sa am macar 1, 85-1, 86. de la 16 ani nu prea am mai crescut ca m-am apucat de sala si mno...

| AnastasiaK a răspuns (pentru Doesntmatterbro):

N-are nicio treaba sala. Te-ai fi dezvoltat la fel si cu si fara. La fel cum nici baschetul/inotul nu te inalta. Inaltinea tine de genetic, n-o schimbi tu.

| HugeHulk a răspuns:

Nu se mai poate, e prea tarziu.

| Moron a răspuns:

La 21 nici cu hormoni de crestere nu mai poti.