| IonutCiobanescu a întrebat:

Salut TPU,m-a apucat acum seara o mica durere de inima cand ma misc, cand stau pe loc nu ma doare da respir extrem se greu, ma tem de infarct, am abia 15 ani crying ce poate fi? Cam de 15 min ma doare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Inima nu doare (doar muschii pieptului, daca faci un efort rapid si/sau ajunge aer intre muschi)
2. Infarctul la 15 ani este putin probabil si are alte simptome.

Ia un pahar mare de apa in mana dreapta si bea-l incet. Intre timp, intinde-ti bratul stang in sus, cat poti de tare. Retine-ti respiratia pana ce bei toata apa, dupa care sufla cat mai incet aerul din plamani.
Cu cat faci mai incet si mai indelungat, cu atat e mai bine.
Aseaza-te si stai relaxat intr-un fotoliu sau intr-un loc comod, cu ochii inchisi, timp de cel putin un sfert de ora, fara sa te agiti, sa vorbesti sau sa faci alta activitate.

Dupa acest "tratament" te vei simti relaxat, total schimbat.winking

| teo530 a răspuns:

Nu ştiu ce ai dar poate ar fi mai bine să nu te mai mişti.

| Illuminati2016 a răspuns:

Si eu ma tem, dar nu te teme, daca e sa mori macar scapi de viata. funda?

| fighter391s a răspuns:

Posibil sa fi facut ceva care te suprasolicitat, sau care ti-a accelerat pulsul, se mai intampla cate o data, daca te calmezi si te intinzi putin ar trebui sa-ti treaca.
Si nu faci infarct, mai destul de trait si vazut.

Funda?

| IonutCiobanescu explică (pentru fighter391s):

Exact asta am, am fost la urgente si ceva cu pornirea prea rapida dar am avut un atac de panica acum sunt ok, dar mi-a zis sa mi fac programare la medicul cardiolog, multumesc de raspuns❤️