| Anonimusrocraft a întrebat:

m-am ars la genunchi pe cama, mai exact trambulina, ma ustura foarte rau cand umblu, stau in pat, ce imi recomandati? P.s. ceva remediu naturist deoarece nu am farmacie in apropiere. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Tu trebuie să suni la 112. Cazul tău nu este de farmacie, ci de urgență. Este gratis tratamentul și transportul.

| LPCTSTR a răspuns:

Emm remediu naturis n-ai sa gasesti cum crezi.
Iar pentru problema ta, da-te cu betadină, se va rezolva in 6-7 zile.

| Bizon95 a răspuns:

Din cauza ca e la genunchi unde pielea nu sta intinsa cand umblii, orice coaja s-ar forma este rupta in momentul in care intinzi piciorul (si pielea devine "mototolita"... nu stiu cuvantul tehnic, dar cred ca intelegi) asa ca de aia te ustura

incearca sa speli cu apa si sapun
apoi sa cureti cu apa oxigenata
apoi sa dezinfectezi cu spirt (daca suporti) sau cu betadina (daca ai... e cam scumpa big grin )
sa astepti sa se usuce si apoi sa dai cu ceva de gen cicatridina, cica, ca ar grabi vindecarea serios!