| Eclipse98 a întrebat:

m-am hotarat sa imi cumpar o tigara electronica de 150 lei chiar 200 lei ai vreau sa stiu urmatoarele lucruri:
1) La banii astia poate sa fie cancerigena? imi cumpar tigara special ca sa nu fac cancer ca la tigarile normale nu ca sa ma las. Deci nu vreau sa fac cancer ( am 16 ani)
2) La cat timp trebuie sa schimb rezerva
3) Cat ma tine o tigara electronica la pret de 150-200lei?
4) Exista tigara electronica le baterii? adica sa nu stau sa o incarc la priza ci doar sa ii schimb bateriile ca la telecomanda de exemplu
5) Cat ma tine o rezerva?

Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

1. Are nicotina si gudron, e cancerigena. Cat timp are unu din cele doua sau ambele in compozitie solutia aia de o tragi e acelasi lucru ca o tigara normala cu aceleasi cantitati de substante.
2. Din cate stiu din documentarile mele 1 flacon de substanta tine cam cat un pachet normal, dar e mult mai ieftin. Deci depinde de cat fumezi.
3. Schimband consumabilele cum trebuie, tine cativa ani.
4. Din cate stiu eu doar pe acumulatori exista.
5. Am zis mai sus. 1 flacon tine cam cat un pachet sau depinde de marimea flaconului

| vangaelis a răspuns (pentru JohnnyBi):

Intr-adevar lichidul poate avea compusi toxici pe langa nicotina din compozitie. Nu are gudron. Dar inainte de a afirma faptul ca nicotina este cancerigena, ar trebui sa te mai documentezi. Nicotina de una singura nu dezvolta cancerul.

| JohnnyBi a răspuns (pentru vangaelis):

Nu sunt fumator. Astea sunt cunostinte luate din cercurile de prieteni fumatori.

| Electronica_Tigara_1988 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Tigara electronica nu contine gudron....gudronul este un produs care rezulta in urma arderii...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Electronica_Tigara_1988):

Precum am zis. nu sunt fumator, sunt cunostinte luate de la cei din jurul meu. or fi sau nu adevarate, am mentionat ca sursa raspunsului nu este sigura, ci doar o parere

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am folosit tigara electronica pentru a ma lasa de fumat. Am folosit-o o luna si jumatate. Deci nu stiu cat te poate tine. Bateria ma tinea o zi. Aveam o rezerva care era la incarcat mereu. Poti sa-ti iei si douzeci de baterii de rezerva. Unii zic ca-i cancerigena. Eu nu cred ca-i mai rea ca tigarea obisnuita care contine gudroni ce sunt foarte cancerigeni.

| K0sti a răspuns:

Daca vrei sa fumezi antigel... spor!
http://www.evz.ro/......60086.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezervele sunt daunatoare nu tigara in sine.
M-am lasat de 3 ani, si as aprinde una chiar acum.

| Scorpiel a răspuns:

Salutari. La 150 lei iti ei un kit cu 2 tigari electronice.
1. Daca nu vrei cancer de la fumat lasa-te...o sa existe riscul sa mori sanatos.
2. Reverva... poate te referi la clearomizer (asta tine pana incepe sa curaga), rezistenta ( asta o schimbi cam la 2 saptamani) sau solutia folosita ( o sticluta de 30 ml tine vreo 15 zile)
3. Kitul care ti l-am recomandat te tine cel putin 1 an jumatate.
4. Poate exista dar nu recomand...
5. Nu inteleg la ce te referi cand spui rezerva...
Pentru a te documenta arunca un ochi aici : http://vapez.ro/

| zorensen a răspuns:

Orice tigara, nu conteaza ca este electronica sau normala este cancerigena sau in cazul celor electronice sunt care contin doar nicotina fara gudron, dar si nicotina imreuna cu lichidul acela pot avea substante toxice.
Singurele tigari din cate stiu eu sunt cele antiastmatice care le poti cumpara din farmacie.

Parerea mea este ca la 16 ani ar trebui sa te lasi de fumat daca nu vrei sa ai probleme cu dintii, plamanii, sanatatea.

| Morello_Cristian_1998 a răspuns:

Salut, deci de la tigara electronica nu poti face cancer deorece nu contine toate substantele care le are tigara normala, contine VG si PG, scrisai pe scurt ca nu stiu cum se scriu pe lung