| krt0f1oR a întrebat:

M-am trezit intr-o dimineata cu sub urechea stanga,era tare in zona aceea din cauza ca muschiul era incordat.M-am dus la doctor in aceaa zi si mi-a zis sa dau cu fastum gel si sa iau niste pastile(Mydocalm si inca ceva). Dupa ramanand doar o mica zona incordata, dar problema e ca dupa ce-am mancat din nou s-a incordat si ma doare daca apas.Ce ar putea fi? DAU FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Daca ai muschi incordati (asta e valabil pentru ABSOLUT orice parte a corpului) trebuie sa faci 3 lucruri :

1) sa relaxezi zona folosind masaj si eventual antiinflamator local. Personal as evita antiinflamatoarele pastile pentru ca te lovesc la ficat. Daca poti sa functionezi normal e bine sa le eviti.
2) sa eviti miscarile bruste, mai ales de rotatie, pentru ca atunci iti sar incheieturile
3) sa ai rabdare pana trece problema

Daca ai probleme in zona gatului sau umerilor, si in general orunde aparoape de coloana tebuie sa fii SI mai atent la miscari bruste pentru ca asa iti pot sari vertebrele. Bine, la ce ai tu sper ca nu e cazul.

Evita sa-ti "trosnesti" gatul, sa faci rotatii bruste. Foloseste miscari largi.

Daca dormi pe o parte asigura-te ca perna e suficient de inalta astfel incat capul sa nu atarne, si coloana sa nu fie indoita la gat.

Daca dormi pe burta, schimba asta cat mai repede pentru ca iti vei face un obicei in a dormi cu capul dat pe spate sau rotit. si asa iti busesti ceafa.

Poti sa te uiti la astia pentru a intelege un pic mai bine fenomenul: https://www.youtube.com/watch?v=01W9RCXKgys