| anonim_4396 a întrebat:

Ma mananca capul uneori, de obicei in spate. Eu am si o pata maro sub unghie, unde am citit pe net ca pot avea psoriazis sau cancer de piele. E posibil sa am psoriazis?
Tin sa mentinonez ca tata a avut niste broboane in cap (care cred ca ii provocau mancarimi). Pot sa le mostenesc de la el? Sau sa le iau deoarece am folosit aceeasi perie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. In general nu este deloc igienic sa folosesti lucrurile personale, gen periile, ale altor persoane deoarece, da, in unele cazuri bolile de piele pot sa fie transmise. In privinta psoriazisului- de obicei aceasta afectiune se mansifesta in felul urmator: apar niste bubite care provoaca mancarimi puternice si apar in special la nivelul memebrelor si in cap. Cel mai adesea aceste bube sunt insotite de niste scuame albe care se exfoliaza. Totusi iti recomand sa mergi la un consult de specialitate dermatologic pentru a vedea cu exactitate daca este vorba de psoriazis sau nu. Atentie, daca este vorba de psoriazis atunci acesta trebuie tratat deoarece daca nu este tratat se va extinde pe o suprafata foarte mare a corpului!

| Piratul10 a răspuns:

Prostie in stagiul 3, lăsând la o parte gluma YOU SHOULD GET THAT CHECKED OUT, mergi la un control