| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,ma numesc Alex, am 17 si sunt mai ratat,idiot,handicapat,prost,moale,dobitoc, bun de nimic de felul meu.In scoala generala am fost batjocorit de aproape toti colegii in fiecare zi, i-am facut unui tip temele timp de 2 ani pentru ca daca nu,ma batea,eram luat la misto oricum si injurat, ma faceau gay deoarece nu prea vorbeam si nu prea vorbesc nici acum cu unele fete si pentru ca stateam cu un baiat din clasa de vorba care mai ma intelegea cat de cat.Sa le spun parintilor.....nu am putut, deoarece si-ar fi dat si ei seama cat de fraier e baiatul lor.Lasand scoala la o parte,eu stau de felul meu mai mult in casa, pentru ca aici pe la mine sunt numai cocalarii si nu am ce discuta cu ei.Ma joc la pc,citesc,desenez si tata cand vede ca-s aia p-afara, incepe si face misto de mine si-mi spune sa ies si eu afara sa stau cu fetele cum fac baietii.Acum ca am intrat la liceu...mi-am facut cativa prieteni cu care ma inteleg bine, dar nu le-am spus nimic despre mine si cum sunt eu defapt.Imi este foarte rusine cu trecutul asta,cred ca oricui i-ar fi. Dupa ce am stat si am analizat toate astea,m-am gandit ca nu am nici un rost sa traiesc,fac umbra degeaba pamantului,consum oxigenul, ocup spatiu degeaba.Doar ca imi este foarte frica sa ma sinucid si nu stiu de ce, ar putea cineva sa ma ajute cu un sfat? As fi recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Te subestimezi.Cred ca esti un om valoros si asta se va vedea in curand.Ar trebui totusi sa incerci un sport de echipa sau un voluntariat.Succes,invingatorule!

| Adry05 a răspuns:

Tocmai ti-a fost data sansa sa ai un inceput nou, esti la liceu, te-ai integrat si ai prieteni, ce vrei mai mult de atat? Stiu ca iti e imposibil sa nu te gandesti la trecut, dar macar nu-l mai lasa sa te defineasca. Cred ca toti am avut perioade de genul cand eram mai mici, copiii sunt mici nu judeca si ranesc fara sa vrea. Lasa intamplarile alea inchise undeva si schimba-ti opinia asta stupida despre tine.
Daca nu poti, apeleaza la ajutor specializat, un psiholog. Cu toata caldura iti recomand aceasta alternativa, dar sa te interesezi inainte sa nu te duci pana nu auzi recomandari bune despre respectivul/respectiva.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Gabriell1992 a răspuns:

Salut, nu ai de ce sa-ti faci griji, nimeni nu te va judeca dupa trecut, doar nu ai facut rau nimanui ca sa fii judecat. La ce liceu ai intrat? La unul de top? Dupa cum scrii, consider ca ai intrat la unul de top. Si eu am avut astfel de probleme, din pacate, le-am avut la liceu, aveam un comportament asemanator cu al tau, cu toate acestea, aveam 3-4 prieteni foarte buni pe care ma puteam baza tot timpul, tu ai spus ca ti-ai facut cativa prieteni la liceu, este un inceput, si da, procedezi corect, nu trebuie sa stai de vorba cu toti ratatii, trebuie sa iti gasesti prieteni de leafa ta, adica sa aveti pasiuni comune. Amici gasesti oriunde, prieteni adevarati, greu de gasit, dar atunci cand ii gasesti, este ceva extraordinar. Din cate stiu eu, la liceu se fac tot felul de proiecte, implica-te, arata ca iti pasa, asa iti vei face noi prieteni. Sper ca partea cu sinucisul a fost o gluma, au fost altii in situatii mult mai rele de cat a ta, de fapt, a ta nu este asa de rea precum pare.
Ai sa vezi, peste 10-20 de ani te vei intalni cu fostii colegi, poate ei vor lucra la spalatorii auto, iar tu vei fii un om de succes, iar ei vor trebui sa ti spele masina. Stii cum se spune "Cine rade la urma, rade mai bine".
Daca mai vrei sfaturi, nu ezita sa imi scrii!