| Alinaytreq a întrebat:

Salut TPU, mă numesc Alina si am 14 ani degrabă 15 și am o întrebare, poate este stupidă dar fie!)
Cum am spus am 14 ani! Si sâni nu am deloc, nici marimea 0 nu este... înțelegeți ce am invedere,dar menstruație am!,Mai sunt șanse sa crească! Va rog seriozitate,și aș fi foarte bucuroasă daca la această întrebare o sa răspundă fete, fiindcă băieții iau treaba asta inderidere!
Mulțumesc anticipat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Prima etapa a dezvoltarii sanilor are loc intre 8 si 13 ani, urmand ca fetele sa se dezvolte in totalitate pana in jurul varstei de 16 ani.

Daca vor veni persoane care vor spune altceva, ca iti vor creste in 5 sau 10 ani, sau iti vor spune ca o sa ai sanii fix ca mama sau ca bunica, nu au habar despre ce vorbesc.Genetica nu inseamna ca esti copia fidela a nimanui (mai putin in cazul gemenilor monozigoti big grin dar si acolo pot aparea diferente din cauze mecanice).
Tu esti o persoana unica, cu o dezvoltare unica. Daca pana la varsta aceasta sanii tai nu au inceput sa creasca, trebuie sa intelegi ca intr-un an sau doi nu vei putea ajunge sa ai o cupa C, de exemplu.

In speranta in care exista o diferenta fata de acum cativa ani si sanii tai au totusi o oarecare forma, deci nu ai pieptul total plat, atunci ei vor mai creste putin in urmatorii maxim 2 ani.
Trebuie sa te accepti asa cum esti si sa intelegi ca aceasta este genetica ta, ca nu prea ai ce sa faci.Atunci cand vei avea varsta potrivita si vei considera ca nu esti multumita cu marimea sanilor tai, poti recurge la implanturi mamare.
Pana atunci, incearca sa te accepti si sa te iubesti asa cum esti pentru ca nu vor mai creste foarte mult.

In rest, multa sanatate si mult succes!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Menstruație ai?

| cristi202 a răspuns:

Ai 14 ani. Mai vorbim peste 4-5 ani. Și chiar de nu vor fi nici atunci deloc, băiatul ce se va lua de acest lucru nu va fi demn de dragostea ta. Ce zic ceilalți, nu contează, chestia asta e una privata, ce tine de tine și cel ce îți va fi prieten sau soț. Poate te va încuraja sa știi ca o fata de peste 20 de ani, tot ca tine, fără sini, si-a găsit jumătatea, deși avea și probleme grave de sănătate.

| Alinaytreq explică (pentru anonim_4396):

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alinaytreq):

Atunci e bine, înseamnă că pubertatea a început, iar sânii se vor dezvolta și ei.

| darrio2007 a răspuns:

Mai posteaza peste 5 ani si ne spui ce si cum. Sunt baiat.

| Alinaytreq explică (pentru Floridori):

Am speranța măcar mărimea 1 sa o am? Va rog sinceritate!
Mulțumesc anticipat♡

| Alinaytreq explică (pentru darrio2007):

Ha-ha-ha neapărat)

| Floridori a răspuns (pentru Alinaytreq):

Eu am fost cat se poate de sincera chiar daca stiu ca nu acela este raspunsul pe care doreai sa il auzi.
In realitate, absolut nimeni nu poate aprecia cat te vei mai dezvolta in urmatorii 2 ani. Poate fi considerabil, putin sau aproape deloc.Acest aspect tine strict de genetica ta si de activitatea hormonala, astfel incat nu numai ca nu se poate estima cat vor mai creste sanii tai, dar nici nu se poate influenta acest lucru catusi de putin.
Insa, da, nu te astepta ca in 2 ani, sanii tai sa creasca brusc 2-3 marimi pentru ca natura nu prea functioneaza asa.
Peste un an, maxim doi, vei avea sanii dezvoltati in totalitate si aceea va fi masura pe care o vei avea, fiind necesar sa te iubesti si sa te accepti asa cum esti happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Alinaytreq):

Astept(ăm). Noi baietii.