| UnNimeni2930 a întrebat:

ma numesc Andrei și am 22 de ani irosiți..., simt ca nu mai sunt conștient de nimic, parca viata la mine numai are sens, nu stiu ce sa mai vreau de la viata, nu pot sa ma concentrez pe nimic, nici când scriu și nici când vorbesc cu cineva, deci și când scriu aici ma străduiesc foarte mult ca să pot sa ma exprim, ma simt blocat în mine și nu pot sa ma eliberez. Nu mai suport sa fiu asa și nu stiu ce sa fac, parca ma simt cel mai penibil om de pe planetă. Am vreo șansă sa rezolv problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,imi pare rau sa aud ca te simti astfel.Problema data evident ca poate fi rezolvata.Cel mai probabil ai avut unele evenimente traumatizante in trecut care si-au lasat amprenta si au dus la formarea unor emotii captive de care cel mai probabil nu esti constient, dar care continua sa te deranjeze.Trebuie sa scapi de gandurile negative si sa vezi mereu partea buna din orice.Nu cauta mereu doar aspectele negative ale unei situatii, in orice rau exista si un bine, trebuie doar sa il cauti.O problema pe care o ai este nestabilirea valorilor spirituale, incearca sa iti stabilesti cel putin 3 valori care sa te ghideze in viata.Lipsa prietenilor la fel ar putea sa iti cauzeze asemenea stari.Gandeste-te ca multi oameni ar vrea sa fie in locul tau, sa aiba ce manca, sa aiba unde trai si sa poata avea posibilitatea de a folosi internetul.Multumeste-te cu ceea ce ai, si daca iti doresti ceva de la viata, lupta pentru acel lucru.Ai abia 22 de ani,viata adevarata abia acum incepe,fiecare om are anumite teluri in viata pe baza carora se bazeaza, de ce nu ti-ai stabili si tu cateva? Poti incerca sa iei o foaie si sa scrii pe ea tot ce iti place la tine, eu deja am gasit cateva calitati pozitive: sinceritate, curaj, stima, intelepciune si poti continua lista la nesfarsit.De asemenea poti scrii pe o foaie tot ce nu iti place la tine si la viata ta, si sa arzi foaia data odata cu acele aspecte negative si sa treci peste ele.Ai nevoie doar de o motivatie si de mai multa incredere in sinte.Fiecare om e special in felul sau, la fel si tu. Poti incepe chiar de acum o noua viata, sa fii un nou tu, mai bun ca cel vechi.Fiecare om are astfel de momente in viata, dar important e sa treci peste aceasta perioada.

| UnNimeni2930 explică (pentru qwertpro):

Îți mulțumesc pentru ajutor și te apreciez pentru felul în care mai sfătuit, Și vreau va sa mulțumesc la toți cei care ați încercat sa va folosiți timpul pentru a ma ajuta pe mine cu niște sfaturi?

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toți își plîng de milă pe aici, frumos.

| Simpatic a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Numai tu nu, ei poate vine si vremea ta si atunci ce o sa rad. nu o lua in nume de rau, dar a fost urat ce ai spus.

| RAY a răspuns:

Numai ai motivatie Andrey, ai nevoie de motivatie, zi-mi un lucru care iti doresti sa faci in acest moment?

| UnNimeni2930 explică (pentru RAY):

Aproape nimic nu ma mai motivează... Doar o dorința mai am dar pare imposibil de îndeplinit și e o pierdere de timp... Mereu mi-am dorit o prietena lângă mine sa o pot iubi și sa țin la ea, mereu am apreciat oamenii care se iubesc cu adevărat și chiar îmi sunt dragi și asta îmi doream și eu sa am parte de o asa iubire dar înțeleg ca dacă sunt asa de închis nu am cum sa ma înțeleg cu nimeni și trebuie sa fac eu ceva sa ies din boala asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ai. Sunt și situri matrimoniale.

| Donsavas a răspuns:

Da,depresia este o boala foarte des întâlnită printre tineri in ziua de azi. Mergi la un consult psihiatric pentru tratament.

| eckblume a răspuns:

Poti sa rezolvi aceasta problema singur, dar mai greu. Ai nevoie de suport emotional. Nu e rusine ca baiat sa primesti consolare sau sa iti exprimi sentimentele.
Mai intai trebuie sa stii cum de ai ajuns in aceasta situatie (sa crezi ca esti cel mai penibil om de pe pamant). Si eu am avut un moment cand am zis ca sunt praf din cauza unei greseli, DAR am analizat mai bine si mi-am dat seama ca nu sunt singura. Au fost oameni care s-au simtit si mai rau decat mine.
Cred ca te simti singur, nu esti apreciat suficient... La varsta ta ori esti la facultate ori acasa/ai un job. Nu stiu foarte multe detalii despre viata ta, insa iti pot recomanda cateva sugestii. Poate exista vreun fost coleg/prieten mai vechi cu care te-ai putea revedea. Iesi din casa, plimba-te. Cumpara-ti o bicicleta, trotineta daca iti permiti. Ia-ti un animal de companie sau niste perusi. Trebuie sa iesi din starea de rau altfel risti sa cazi in depresie. Vorbeste despre problemele tale cu cineva mai apropiat din familie. Ocupa-ti timpul cu un hobby. Daca iti permite timpul inscrie-te la un voluntariat, la un curs de dans/actorie/creatie. Mergi la evenimente (apar pe Facebook mereu). Asculta muzica, uita-te la seriale.

Răspuns utilizator avertizat
| funnymind a răspuns:

Incearca sa faci lucruri de care te temi.
Pentru inceput, n-ar strica un salt cu parasuta. Te asigur ca vei vedea cu alti ochi viata asta. Rutina de zi cu zi te macina incet si sigur. IESI DIN RUTINA!

| itsbritney a răspuns:

Poti sa ti gasesti un hobby, sa iesi mai mult cu prietenii, sa vorbesti cu cineva de incredere despre problemele tale

| Apostol_Ema_1983 a răspuns:

Cu totii cred ca am trecut printr-o faza de genul, dar nu ar trebui sa gandesti asa si in niciun caz sa intri in depresie sau ceva de genul. Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un pshiholog. Nu spun asta pentru am impresia ca esti un nebun. TOTI AVEM NEVOIE SA MERGEM LA UN PSHIHOLOG la un moment dat. Daca te duci la un pshiholog nu inseamna ca esti nebun, inseamna pur si simplu ca ai nevoie ca cineva sa te asculte si sa iti dea sfaturi. Daca nu iti place totusi varianta asta, desi este cea mai buna cred eu, ar trebui sa zic asa sa iesi din "zona de comfort" plimba-te distreaza-te fa-ti prieteni noi uita de lucrurile rele si concentreaza-te pe alte lucruri cum ar fi hobbyurile tale. Vorbeste. Cu cineva care te intelege si este in stare sa-ti dea sfaturi. Sper ca te-am ajutat si sper ca ti-am schimbat viziunea.

| UnNimeni2930 explică (pentru Apostol_Ema_1983):

Ai dreptate, trebuie sa ies din zona de confort și sa uit de lucrurile rele, Mulțumesc pentru sfat!?