| cosminnick3000 a întrebat:

Mi-am sucit gatul ieri si ma doare foarte tare. Nu pot sa mi-l misc aproape deloc.
Ce as putea sa fac ca sa imi treaca, s-au macar dupa cat timp imi va trece?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ia niste miorelaxante, de exemplu mydocalm, ar trebui sa fi ok in 2 zile.

| Mihaela1964 a răspuns:

Maseaza gatul cu crema chinezeasca, apoi pune pe partea dureroasa foaie de varza strivita cu sucitorul sau frunze de patlagina, acopera zona afectata cu o esarfa sau o pansament elastic, eventual dormi asa peste noapte.La culcare ia o aspirina.Maine te vei simti mult mai bine, posibil chiar sa nu mai ai nimic.

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru Mihaela1964):

Pentru a putea lua aspirina adica acid acetilsalicic care se lipeste de mucoasa gastrica si o arde si provoaca ulcer gastric mai intai trebuie sa iei omeprazol(omez se numeste pastila)ca o protectie cu 30 de minute inainte de masa.

| SonicAndrei a răspuns:

Până la urmă va trece. Dacă ai o cremă specială atunci folosește-o. Nu ar fi rău dacă ai vizita un doctor...

| PVAAVU a răspuns:

Da cum l-ai sucit? Trebuie sa-i faci frectie cu otet, sa iei un medicament pentru durerea de gat sucit. Apoi, las-o sa se vindece de la sine.