| xScUmS a întrebat:

Salut TPU! Mi s-a rupt recent o alunita din aia mica (seamana cu un neg, dar nu cred ca e). Ar trebui sa ma ingrijorez? Ce ar trebui sa fac? Tin sa precizez ca era foarte mica as putea spune

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun dar ar trebui, fiindca alunitele pot sa se transforme in cancer, daca sunt zgandarite si rupte.
Riscul este prea mare ca sa rupi alunita si daca stiai deja acest lucru, nu am inteles de ce ai rupt-o, mai ales ca nu deranja pe nimeni.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Nu cred ca se poate intampla ceva grav, doar daca se innegreste sau isi schimba forma poate fi cancer. Daca vrei sa fi sigur/ă du-te la un doctor dermatolog. Stay safe!

| Unev a răspuns:

Nu,doar daca sangele nu încetează să se oprească din curs atunci este necesar sa apelam la un medic.