| Alexsad9711 a întrebat:

..mi s-a rupt un dinte si s-a cam inegrit. Aveti idee cam ce trebuie sa-mi fac pentru al avea din nou alb? O sa-l faca mic apoi peste el o sa-mi puna altu? ...Cat ar costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Daca e inegrit e posibil sa fi murit nervul inauntru. In principiu se curata canalul. Daca radacina e sanatoasa, poti pastra dintele. Asta decide medicul dupa ce vede radiografia. Daca ruptura e micuta, se poate face un fel de albire a dintelui respectiv si apoi se plombeaza. Daca e distrusa coroana prea tare, probabil se va pune pivot si coroana ceramica sau metalo-ceramica deasupra.
Preturile variaza, evident, in functie de cabinet.
Curatara canalului in jur de 100-150 lei
Pivotul 100-300 lei (poate fi metalic sau din fibra de sticla)
Coronita metalo-ceramica 250-400 lei
Coronita integral ceramica- peste 1000 lei
Extractie 100-150 lei (la molar de minte poate ajunge si mai mult)

| Youth a răspuns:

Buna!
Din pacate, nu ai ce sa faci, trebuie sa mergi la dentist. El iti va scoate dintele innegrit si iti va pune altul. N-o sa doara pentru ca iti va face anestezie.
Cat despre pret, un dinte nou costa cam 50-100 lei.
Succes!

| PrimulPas a răspuns:

Ti-l va scoate si iti va pune altul. Pretul depinde si la cine te duci, oricum nu poate costa mai mult de 100 de lei.