| DoarAdrian a întrebat:

Nu mai pot suporta familia mea.Se cearta intr-una numai pe bani si tata sta numai beat, si o ia rasna....Nu mai pot sa dorm,nu stiu ce sa mai fac, ma gandesc sa plec de acasa ca sa pot avea si eu liniste sa numai aud de bani sa numai il vad pe tata beat care e un om jegos betiv....Va rog ajutati-ma nu stiu ce sa mai fac, pana la urma cred ca o sa plec de acasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Trec exact prin acelasi lucru am 17 ani la mine diferenta e ca e tatal vitreg nu adevarat, la fel sta beat si face scandal.
M-am gandit foarte mult, ce e de facut, cum sa rezist, cum sa am liniste si sa nu innebunesc, dar e cam greu sa gandesti sub stres.
Incearca sa gandesti ca mine, pe mine gandul ca intr-o zi voi pleca din casa aia si voi lasa in urma si uita tot ce am suportat imi da putere gandeste la fel.
Alternative nu prea sunt, daca nu te poti muta de acolo trebuie sa ramai puternic, sa nu pui gura pe bautura sa nu ajungi la randul tau o persoana care isi chinuie familia, asta sigur te va tine departe de bautura.
Du-te in camera ta cand se cearta evita sa stai langa ei pentru ca mai mult rau iti faci daca auzi cum se cearta, daca e ziua pleaca din casa cateva ore pana se linistesc apele te vei simti mai bine afara la aer curat departe de cearta lor.
Nu ceda nervos orice ar fi, ramai cu capu pe umeri intr-o zi toate astea se vor termina, doar nu ceda.
Pleaca din casa ori de cate ori se cearta, la mine cand face scandal tata poate sa fie si 3 dimineata ma imbrac si plec mai vin a 2 -a zi.
Mai e si faza "stai de vorba cu parintii tai", stii ce? Asta e un sfat inutil nu se vor opri doar pentru ca le spui tu.
Multi trecem prin asta si din pacate suntem prinsi la mijloc, trebuie doar sa rezistam pana putem pleca din casa.
Mult noroc si orice ar fi rezista fratioare!

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Mama ta nu mai are alt suport decat in tine, incearca sa fii alaturi de ea. "cand esti singur nu-i putere la nevoi si la durere, cand sunt doi puterea creste si dusmanul nu sporeste". Hora Unirii. :)
Fa-i figura tatalui tau si, cand face "crize" din cauza bauturii, daca devine violent, cheama ambulanta si politia ca sa-l duca la dezalcoolizare. http://www.avocatnet.ro/......oolic.html