| GriRazvan a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac cu cosurile. Vreau recomandari serioase..tratamente ceva. Ce urmari pot avea in timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| chocolate3755 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti speli regulat fata cu un gel/laptisor special pentru tenul cu probleme, il gasesti in farmacii. E importanta igiena in cazul cosurilor pentru ca ele apar de cele mai multe ori din cauza bacteriilor de la suprafata pielii asa ca sa te speli pe fata si pe git seara si dimineata. Si alimentatia e Exterm de importanta, mananca sanatos, cat mai multe fructe si legume si uita de mancare fast food! Bea cit mai multa apa, cel putin 2 litri pe zi pentru ca apa actioneaza ca un filtru asupra organismului eliminand substantele care ar putea cauza apartitia cosurilor deci Apa Apa Apa!
Daca vorbim de tratament,nu te baza pe ceia ce zice prietena sau vecina,mergi la un medic dermatolog pentru ca piela fiecaruia e diferita si fiecare tratament actioneaza diferit pentru fiecare. Din propria mea experienta pot sa spun ca singurul produs care m-a ajutat a fost Zinerit,in rest,nimic nu dadea rezultate. Cosurile mele sunt de marime medie,rosii si cu virful alb,dureroase, raspindite pe toata fruntea si zona T. In mod normal, atunci cind nu folosesc nici un fel de produs pentru acnee, cosurile mele se trateaza de la sine intr-o saptamana, poate 2. Cu Zinerit, acestea dispar fara urma in cateva zile. Pentru mine personal exista 2 tipuri de cosuri:cosurile obisnuite care le avem toti,aparute din cauza alimentatiei nesanatoase sau a bacteriilor de pe piele si cele aparute din cauza hormonilor. Cele aparute din cauza hormonilor nu dispar chiar daca folosesc Zinerit pentru ca in acest caz problema e din interiorul corpului,nu de la suprafata. In acest caz trebuie sa astept ca sa dispara. Eu nu am reactii adverse de la Zinerit,singurul lucru e sa nu-l folosesti Niciodata inainte de a iesi afara pentru ca in contact cu razele ultraviolete,substanta devine un fel de acid sau ceva de genu si iti arde si iti usuca pielea teribil! Eu il folosesc doar seara,il aplic intr-un strat subtire cu aproximativ o ora inainte sa merg la culcare ca sa se imbibe putin in piele si sa nu sa se stearga de perna. Mie nu imi usuca tenul,dar folosesc o crema hidratanta oricum, asa, pentru orice eventualitate. A mea e de la Bioderma si imi place foarte mult, nu contine parfum si e conceput special pentru pielea sensibila si predispusa la acnee. Dar asta nu inseamna ca Zinerit o sa ti se potriveasca si tie, il poti incerca totusi. Succes si o piele frumoasa si curata happy

| GriRazvan explică (pentru chocolate3755):

Nu m-ati ajutat cu nimic, dar iti dau funda pentru compunere rolling on the floor!

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Duceti-va la dermatolog! eu am avut un an de zile ceva cosuri pe frunte, cosuri, iritatii, nu stiu, m-am dat cu tot felul de creme din comert, m-am dus la medic mi-a dat o crema care se prepara la farmacie si mi-au trecut bubitele alea in cateva zile!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
Te pup!

| d3men7zel a răspuns:

Vitamine eficiente in tratamentul acneei
Doua vitamine sunt eficiente in tratarea acneei – vitamina A si vitamina B3 (niacin).
Tratamentul cu ajutorul vitaminelor trebuie sa cuprinda un aport de 100 mg vitamina B13, de 3 ori pe zi, si 50.000 UI de vitamina A, de 3 ori pe zi. De asemenea, se recomanda si administrarea unei pilule de vitamina E, de 400 mg, o data pe zi.
Tratamentul trebuie urmat timp de o luna, sau Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee, Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta si usturoiul recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.

Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea. Bafta si funda tongue

| Fayree a răspuns:

~ Pentru asta existra creme...o gramada. Dar eu te sfatuiesc sa mananci multe lactate naturale ( lapte, branza etc. ). Sunt si sanatoase si bune, iar cand faci o salata ceva poti sa pui cojile de pe castraveti pe fata puppy dog eyes. App si sa te speli in fiecare zi pe fata astfel fata ta va fi miraculoasa. Incearca ce ti-am scris eu...nu costa nimic si e foarte sanatos! :*.
Merit si eu fundita? puppy dog eyes.

| LuLu246 a răspuns:

Ok, exista o groaza de creme si banuiesc, ca toti cei care o sa raspunda aici, vor spune una. Nu stiu sa-ti zic ceva in mod special, dar eu iti pot spune ce e bine sa faci, pe langa tratamente.
In primul rand, nu stiu daca stiai, dar exista la diverse saloane, tratamente pentru cosuri, unde efectiv cineva iti stoarce fiecare cos. Asta face bine pentru inceput. Apoi, alimentatia e ceva esential. Renunta la mancaruri grase, cipsuri si alune. Iar ultimul sfat, seara, de cand ajungi acasa, spala-te mereu pe fata. Asa mizeria si praful de afara vor disparea si fata ta va fi curata.
Bafta!